Video | Recap | Results | Preview

Licensed to Cleveland State University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/17/2014 07:08 PM
                     Gannon at Cleveland State - 1/17/2014                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'               NT    4:00.64         11  
     1) Smith, Hayley A 20              2) Kiekebosch, Dayna L 19         
     3) Johansson, Alex A 23            4) Pallija, Amanda J 22           
       29.75  1:00.99    31.70  1:08.43    25.74    57.55    25.33    53.67
  2 Gannon University-LE  'A'                        NT    4:03.84          4  
     1) Favret, Samantha 18             2) Borza, Gabrielle 19            
     3) Summers, Madeline C 19          4) Lydic, Morgan A 19             
       30.42  1:02.18    31.64  1:08.51    27.02    59.45    25.09    53.70
  3 Cleveland State University-LE  'B'               NT    4:08.12          2  
     1) Rothgery, Jillian A 19          2) Tretter, Madisen R 18          
     3) Miller, Meghan E 18             4) Morris, Hannah E 21            
       31.01  1:03.58    32.13  1:09.54    27.94  1:00.24    25.99    54.76
  4 Gannon University-LE  'B'                        NT    4:13.19        
     1) Wu, Abigail 18                  2) Cornelius, Emily 18            
     3) Knapp, Amanda M 20              4) Nottingham, Emily 19           
       31.08  1:04.15    33.68  1:12.00    28.01  1:01.74    26.16    55.30
  5 Cleveland State University-LE  'C'               NT   x4:16.86        
     1) Grove, Rachel M 20              2) Bender, Erin N 20              
     3) Cannon, Adriana G 19            4) Martinez, Miranda M 18         
       31.50  1:05.79    32.95  1:11.91    27.97  1:00.49    27.33    58.67
  6 Gannon University-LE  'C'                        NT   x4:43.17        
     1) Graham, Stephanie A 21          2) Camlin, Brittany 19            
     3) Curtz, Jacklyn 19               4) Hartnett, Mylinda 18           
       35.84  1:13.30    35.93  1:16.29    32.54  1:11.14    30.00  1:02.44
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'               NT    3:31.79         11  
     1) Shillito, Al J 21               2) McLaughlin, Declan T 18        
     3) Kermack, Justin P 22            4) Tolson, Robert 18              
       25.02    52.45    27.50    59.35    23.54    51.86    22.83    48.13
  2 Cleveland State University-LE  'B'               NT    3:38.05          4  
     1) Blankenship, Ryan 21            2) Kheirandish, Pedrom 20         
     3) Gonzalez, Mauricio A 19         4) Brittain, Phillip 18           
       26.63    54.97    28.54  1:02.03    23.64    52.02    23.11    49.03
  3 Gannon University-LE  'A'                        NT    3:40.77          2  
     1) Chrzanowski, Adam J 20          2) Smith, Michael 19              
     3) Loughner, Matthew 18            4) Fedorchenko, Denys 21          
       25.92    53.64    30.22  1:03.81    25.26    55.64    22.57    47.68
  4 Cleveland State University-LE  'C'               NT   x3:40.89        
     1) Ward, Ian 22                    2) Strawser, Alex J 20            
     3) Heckman, Greyson P 18           4) Nordike, Josh B 18             
       27.13    55.24    28.47  1:01.73    24.97    54.23    22.62    49.69
  5 Cleveland State University-LE  'D'               NT   x3:43.27        
     1) Burton, Aidan T 18              2) Doherty, James J 18            
     3) Riordan, Kyle 20                4) Pavlisin, Jake W 18            
       27.32    55.88    28.52  1:02.08    24.74    54.08    23.16    51.23
  6 Gannon University-LE  'B'                        NT    3:52.44        
     1) Carter, Ryan D 19               2) Allison, Michael A 20          
     3) Hoobler, Jon A 20               4) Decsey, Michael V 19           
       27.20    56.36    29.41  1:05.09    27.01    59.11    24.14    51.88
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jajtner, Erin R     21 Cleveland St-LE           NT   10:51.76          9  
      29.76   31.65   32.40   32.24   32.23   32.60   32.69   33.01
      32.63   33.07   32.61   33.01   33.13   32.81   33.11   32.98
      33.22   33.31   33.21   32.09                                
  2 Robertson, Bethany  18 Cleveland St-LE           NT   10:56.86          4  
      29.83   32.35   32.96   32.53   32.86   32.76   32.98   32.87
      33.03   32.80   32.65   33.09   32.78   33.08   33.19   33.35
      33.59   33.56   33.77   32.83                                
  3 Joseph, Katie M     20 Gannon-LE                 NT   11:14.29          3  
      30.06   32.90   33.89   33.90   33.78   33.62   33.83   33.80
      33.98   34.26   34.24   34.21   34.11   34.23   34.02   33.62
      34.75   33.64   33.96   33.49                                
  4 Rossi, Ashley C     21 Cleveland St-LE           NT   11:19.28          2  
      30.25   33.42   33.71   33.77   33.92   34.05   33.89   33.88
      34.17   34.41   34.46   34.41   33.95   34.17   34.32   34.52
      34.88   34.45   34.85   33.80                                
  5 Lichota, Charlene   21 Gannon-LE                 NT   11:30.40          1  
      30.98   34.02   33.97   34.46   34.61   34.68   34.35   34.53
      34.63   34.70   34.71   34.94   34.92   34.95   34.91   34.77
      35.14   35.34   35.37   34.42                                
  6 Choban, Adelee J    20 Gannon-LE                 NT   11:34.56        
      31.33   34.53   35.05   34.82   34.82   35.15   34.74   34.93
      35.07   35.08   34.06   33.94   34.66   35.51   35.54   35.20
      35.39   35.39   34.59   34.76                                
  7 Hoffman, Aubrey N   18 Gannon-LE                 NT  x11:50.44        
      32.05   34.87   35.07   35.36   35.48   35.91   35.98   35.73
      35.50   35.99   36.20   36.19   36.03   36.10   36.52   35.90
      35.91   36.14   35.32   34.19                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fedorchenko, Denys  21 Gannon-LE                 NT    9:40.12          9  
      26.46   28.83   28.79   28.85   29.20   29.14   29.30   29.55
      29.14   29.78   29.62   29.33   29.67   29.73   29.67   29.25
      29.05   28.74   28.19   27.83                                
  2 Walsh, Patrick A    18 Cleveland St-LE           NT    9:46.09          4  
      25.94   28.43   29.04   28.99   29.06   29.34   29.53   29.60
      29.54   29.54   29.80   29.50   29.38   29.55   29.82   29.64
      29.56   29.81   30.06   29.96                                
  3 Lawrence, Michael   19 Gannon-LE                 NT   10:01.66          3  
      27.03   29.59   30.16   30.17   30.33   30.29   30.32   30.24
      30.39   30.41   30.60   30.64   30.72   30.57   30.85   30.69
      29.99   30.70   30.56   27.41                                
  4 Wolter, Drew        18 Gannon-LE                 NT   10:01.85          2  
      27.52   29.87   30.23   30.43   30.16   30.11   30.23   30.46
      30.48   30.26   30.24   30.63   30.76   30.26   30.35   30.20
      30.11   30.43   30.41   28.71                                
  5 Riordan, Kyle       20 Cleveland St-LE           NT   10:15.95          1  
      26.49   29.25   29.48   30.01   29.92   30.66   31.39   30.96
      31.74   31.55   32.04   32.04   31.56   31.63   31.50   31.61
      31.48   31.34   31.09   30.21                                
  6 Herman, Tommy R     19 Gannon-LE                 NT  x10:23.48        
      27.76   30.47   31.18   30.93   30.88   30.97   31.06   31.23
      31.17   31.17   31.48   31.50   31.78   31.59   31.57   31.83
      31.79   32.02   31.89   31.21                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elbadry, Rowan H    17 Cleveland St-LE           NT    1:54.88          9  
      26.75   28.57   29.73   29.83                                
  2 Pallija, Amanda J   22 Cleveland St-LE           NT    1:56.89          4  
      27.79   29.59   29.87   29.64                                
  3 Lydic, Morgan A     19 Gannon-LE                 NT    1:57.78          3  
      27.28   30.01   30.21   30.28                                
  4 McConnell, Alexand  18 Cleveland St-LE           NT    2:00.72          2  
      27.53   30.42   31.47   31.30                                
  5 Kolis, Nikki M      21 Cleveland St-LE           NT   x2:02.23        
      27.79   30.08   31.98   32.38                                
  6 Lazenby, Shanen K   19 Gannon-LE                 NT    2:02.63          1  
      27.86   30.86   31.94   31.97                                
  7 Wu, Abigail         18 Gannon-LE                 NT    2:06.61        
      29.61   31.73   32.53   32.74                                
  8 Favret, Samantha    18 Gannon-LE                 NT   x2:09.78        
      29.20   33.21   33.81   33.56                                
  9 Curtz, Jacklyn      19 Gannon-LE                 NT   x2:18.81        
      31.51   35.10   35.90   36.30                                
 -- Martinez, Miranda   18 Cleveland St-LE           NT   X2:06.30        
      28.71   32.12   33.44   32.03                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ingledew, Adam      20 Cleveland St-LE           NT    1:47.14          9  
      24.86   28.14   27.83   26.31                                
  2 Grant, Nathan R     21 Cleveland St-LE           NT    1:47.39          4  
      25.62   28.41   27.31   26.05                                
  3 Burton, Aidan T     18 Cleveland St-LE           NT    1:47.78          3  
      24.91   27.78   27.64   27.45                                
  4 Gonzalez, Mauricio  19 Cleveland St-LE           NT   x1:47.99        
      25.42   28.30   27.73   26.54                                
  5 Carter, Ryan D      19 Gannon-LE                 NT    1:49.72          2  
      25.38   28.19   28.72   27.43                                
  6 Decsey, Michael V   19 Gannon-LE                 NT    1:57.17          1  
      26.66   30.02   30.42   30.07                                
  7 Herman, Tommy R     19 Gannon-LE                 NT    1:59.11        
      26.43   30.49   31.31   30.88                                
  8 Newcamp, Gary D     21 Gannon-LE                 NT   x2:12.32        
      28.85   33.50   34.77   35.20                                
 -- Morris, Terrence M  19 Cleveland St-LE           NT   X1:51.95        
      25.76   27.83   28.82   29.54                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Alex A   23 Cleveland St-LE           NT      24.35          9  
  2 Kopacko, Christine  21 Cleveland St-LE           NT      24.92          4  
  3 Summers, Madeline   19 Gannon-LE                 NT      25.14          3  
  4 Nottingham, Emily   19 Gannon-LE                 NT      25.23          2  
  5 Tamas, Liz G        20 Cleveland St-LE           NT      25.68          1  
  6 Knapp, Amanda M     20 Gannon-LE                 NT      25.83        
  7 Rothgery, Jillian   19 Cleveland St-LE           NT     x26.85        
  8 Camlin, Brittany    19 Gannon-LE                 NT     x28.51        
 -- Cannon, Adriana G   19 Cleveland St-LE           NT     X26.15        
 -- Favret, Samantha    18 Gannon-LE                 NT     X26.21        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Alex L       21 Cleveland St-LE           NT      21.18          9  
  2 Nordike, Josh B     18 Cleveland St-LE           NT      21.95          3.5
  2 Chrzanowski, Adam   20 Gannon-LE                 NT      21.95          3.5
  4 Tolson, Robert      18 Cleveland St-LE           NT      22.49          2  
  5 Hoobler, Jon A      20 Gannon-LE                 NT      23.65          1  
  6 Durnwald, Trevor    18 Gannon-LE                 NT      23.92        
  7 Pavlisin, Jake W    18 Cleveland St-LE           NT     x24.19        
  8 Smith, Michael      19 Gannon-LE                 NT     x24.25        
  9 Allison, Michael A  20 Gannon-LE                 NT     x24.47        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turk, Jodi C        19 Cleveland St-LE           NT    2:14.25          9  
      29.07   34.11   41.24   29.83                                
  2 Smith, Hayley A     20 Cleveland St-LE           NT    2:14.91          4  
      28.47   33.04   41.21   32.19                                
  3 Morris, Hannah E    21 Cleveland St-LE           NT    2:16.06          3  
      29.36   35.29   39.56   31.85                                
  4 Tretter, Madisen R  18 Cleveland St-LE           NT   x2:20.67        
      30.37   37.53   39.99   32.78                                
  5 Borza, Gabrielle    19 Gannon-LE                 NT    2:24.08          2  
      31.14   39.39   38.74   34.81                                
  6 Luschini, Corinna   20 Gannon-LE                 NT    2:28.59          1  
      33.53   37.66   43.62   33.78                                
  7 Cornelius, Emily    18 Gannon-LE                 NT    2:28.77        
      32.15   39.58   41.94   35.10                                
  8 Graham, Stephanie   21 Gannon-LE                 NT   x2:30.50        
      32.02   39.39   43.62   35.47                                
  9 Hartnett, Mylinda   18 Gannon-LE                 NT   x2:32.49        
      34.25   37.93   44.43   35.88                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alleman, Gage       18 Cleveland St-LE           NT    2:00.11          9  
      26.09   30.32   34.48   29.22                                
  2 Querciagrossa, Jon  20 Cleveland St-LE           NT    2:00.76          4  
      25.73   30.75   36.62   27.66                                
  3 Blankenship, Ryan   21 Cleveland St-LE           NT    2:02.35          3  
      25.96   31.42   36.56   28.41                                
  4 Brittain, Phillip   18 Cleveland St-LE           NT   x2:03.16        
      26.97   31.85   35.48   28.86                                
  5 Wolter, Drew        18 Gannon-LE                 NT    2:05.73          2  
      27.09   31.97   38.96   27.71                                
  6 Carter, Ryan D      19 Gannon-LE                 NT    2:17.23          1  
      27.70   34.10   41.40   34.03                                
 -- Loughner, Matthew   18 Gannon-LE                 NT   X2:05.87        
      26.37   32.50   37.94   29.06                                
 -- Ward, Ian           22 Cleveland St-LE           NT   X2:06.37        
      26.32   32.38   38.30   29.37                                
 -- Kheirandish, Pedro  20 Cleveland St-LE           NT   X2:06.46        
      27.55   35.12   35.97   27.82                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sposet, Samantha    19 Cleveland St-LE           NP     280.60          9  
  2 DiMasso, Alex M     21 Cleveland St-LE           NP     227.15          4  
  3 Chandler, Kathleen  20 Cleveland St-LE           NP     207.05          3  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schillero, Stephen  19 Cleveland St-LE           NP     358.20          9  
  2 Roberts, Danny      20 Cleveland St-LE           NP     334.05          4  
  3 Tyrrell, Sean       20 Cleveland St-LE           NP     248.10          3  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Meghan E    18 Cleveland St-LE           NT    2:08.94          9  
      29.48   32.94   32.88   33.64                                
  2 Summers, Madeline   19 Gannon-LE                 NT    2:13.15          4  
      28.54   33.71   34.95   35.95                                
  3 Chevalier, Kayley   19 Cleveland St-LE           NT    2:16.33          3  
      29.98   34.26   35.81   36.28                                
  4 Tamas, Liz G        20 Cleveland St-LE           NT    2:18.73          2  
      30.28   35.04   36.24   37.17                                
  5 Knapp, Amanda M     20 Gannon-LE                 NT    2:22.51          1  
      31.50   35.99   37.16   37.86                                
  6 Cannon, Adriana G   19 Cleveland St-LE           NT   x2:22.78        
      30.35   35.89   37.49   39.05                                
  7 Graham, Stephanie   21 Gannon-LE                 NT    2:28.17        
      32.84   37.75   38.55   39.03                                
  8 Curtz, Jacklyn      19 Gannon-LE                 NT   x2:39.23        
      35.11   40.28   42.04   41.80                                
  9 Romanko, Erica      21 Gannon-LE                 NT   x2:44.24        
      35.39   40.79   43.30   44.76                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Mauricio  19 Cleveland St-LE           NT    1:59.19          9  
      26.71   30.31   31.36   30.81                                
  2 Walsh, Patrick A    18 Cleveland St-LE           NT    1:59.95          4  
      27.07   30.96   31.27   30.65                                
  3 Alleman, Gage       18 Cleveland St-LE           NT    2:03.40          3  
      27.62   31.58   32.03   32.17                                
  4 Riordan, Kyle       20 Cleveland St-LE           NT   x2:04.58        
      27.09   31.89   33.30   32.30                                
  5 Durnwald, Trevor    18 Gannon-LE                 NT    2:13.00          2  
      28.08   32.76   35.25   36.91                                
 -- Lawrence, Michael   19 Gannon-LE                 NT   X2:07.63        
      27.76   32.63   33.30   33.94                                
 -- Heckman, Greyson P  18 Cleveland St-LE           NT   X2:09.82        
      28.01   32.50   34.05   35.26                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elbadry, Rowan H    17 Cleveland St-LE           NT      52.33          9  
      25.65   26.68                                                
  2 Kopacko, Christine  21 Cleveland St-LE           NT      53.62          4  
      25.96   27.66                                                
  3 Lydic, Morgan A     19 Gannon-LE                 NT      53.95          3  
      25.57   28.38                                                
  4 Nottingham, Emily   19 Gannon-LE                 NT      55.48          2  
      26.69   28.79                                                
  5 McConnell, Alexand  18 Cleveland St-LE           NT      55.71          1  
      26.70   29.01                                                
  6 Lazenby, Shanen K   19 Gannon-LE                 NT      56.35        
      26.65   29.70                                                
  7 Rothgery, Jillian   19 Cleveland St-LE           NT   x1:00.00        
      28.17   31.83                                                
 -- Joseph, Katie M     20 Gannon-LE                 NT     X56.98        
      27.06   29.92                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Alex L       21 Cleveland St-LE           NT      46.89          9  
      22.95   23.94                                                
  2 Chrzanowski, Adam   20 Gannon-LE                 NT      47.50          4  
      22.86   24.64                                                
  3 Shillito, Al J      21 Cleveland St-LE           NT      48.10          3  
      23.07   25.03                                                
  4 Tolson, Robert      18 Cleveland St-LE           NT      48.76          2  
      23.08   25.68                                                
  5 Ingledew, Adam      20 Cleveland St-LE           NT     x49.35        
      23.12   26.23                                                
  6 Loughner, Matthew   18 Gannon-LE                 NT      50.76          1  
      24.47   26.29                                                
  7 Hoobler, Jon A      20 Gannon-LE                 NT      52.85        
      25.14   27.71                                                
 -- Kheirandish, Pedro  20 Cleveland St-LE           NT     X50.91        
      24.22   26.69                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Hayley A     20 Cleveland St-LE           NT    2:10.76          9  
      30.31   32.46   33.87   34.12                                
  2 Wu, Abigail         18 Gannon-LE                 NT    2:18.28          4  
      32.60   35.82   35.55   34.31                                
  3 Chevalier, Kayley   19 Cleveland St-LE           NT    2:18.79          3  
      31.78   34.79   36.17   36.05                                
  4 Favret, Samantha    18 Gannon-LE                 NT    2:19.35          2  
      32.07   35.18   36.63   35.47                                
  5 Bender, Erin N      20 Cleveland St-LE           NT    2:19.70          1  
      32.77   35.17   35.42   36.34                                
  6 Grove, Rachel M     20 Cleveland St-LE           NT   x2:21.23        
      33.14   37.24   36.11   34.74                                
 -- Knapp, Amanda M     20 Gannon-LE                 NT   X2:18.56        
      33.11   35.17   35.80   34.48                                
 -- Martinez, Miranda   18 Cleveland St-LE           NT   X2:20.85        
      33.14   36.20   36.26   35.25                                
 -- Nottingham, Emily   19 Gannon-LE                 NT   X2:30.83        
      36.33   38.00   38.64   37.86                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fedorchenko, Denys  21 Gannon-LE                 NT    1:56.05          9  
      28.54   29.53   29.68   28.30                                
  2 Kermack, Justin P   22 Cleveland St-LE           NT    1:56.54          4  
      27.55   29.66   30.93   28.40                                
  3 Ward, Ian           22 Cleveland St-LE           NT    2:02.99          3  
      29.28   31.58   31.62   30.51                                
  4 Blankenship, Ryan   21 Cleveland St-LE           NT    2:03.01          2  
      28.35   30.91   31.95   31.80                                
  5 Burton, Aidan T     18 Cleveland St-LE           NT   x2:03.91        
      28.84   30.83   32.29   31.95                                
  6 Carter, Ryan D      19 Gannon-LE                 NT    2:08.15          1  
      29.48   31.66   33.00   34.01                                
  7 Decsey, Michael V   19 Gannon-LE                 NT    2:10.78        
      30.13   32.94   33.67   34.04                                
  8 Durnwald, Trevor    18 Gannon-LE                 NT   x2:17.01        
      31.48   33.78   35.61   36.14                                
 -- Loughner, Matthew   18 Gannon-LE                 NT   X2:16.76        
      32.14   33.73   35.54   35.35                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turk, Jodi C        19 Cleveland St-LE           NT    5:13.11          9  
      28.35   31.27   31.51   31.47   32.18   31.58   31.69   32.02
      31.97   31.07                                                
  2 Kolis, Nikki M      21 Cleveland St-LE           NT    5:20.87          4  
      29.53   31.46   31.69   32.28   32.57   32.99   32.89   32.59
      32.73   32.14                                                
  3 Jajtner, Erin R     21 Cleveland St-LE           NT    5:23.44          3  
      29.87   32.21   32.43   32.79   33.10   32.81   33.05   32.86
      32.72   31.60                                                
  4 Robertson, Bethany  18 Cleveland St-LE           NT   x5:24.30        
      29.94   32.31   32.57   32.52   32.72   32.78   32.88   33.25
      33.38   31.95                                                
  5 Joseph, Katie M     20 Gannon-LE                 NT    5:35.10          2  
      30.54   32.85   33.76   34.00   33.82   33.87   34.01   34.02
      34.30   33.93                                                
  6 Lazenby, Shanen K   19 Gannon-LE                 NT    5:40.20          1  
      29.48   33.25   33.79   33.94   34.67   34.23   35.12   35.38
      35.84   34.50                                                
  7 Lichota, Charlene   21 Gannon-LE                 NT    5:41.80        
      30.85   33.59   34.42   34.83   34.77   34.75   34.73   34.54
      34.96   34.36                                                
  8 Hoffman, Aubrey N   18 Gannon-LE                 NT   x5:45.49        
      30.90   34.39   35.49   35.37   35.21   35.57   34.90   34.92
      35.09   33.65                                                
  9 Choban, Adelee J    20 Gannon-LE                 NT   x5:45.95        
      31.67   34.94   35.26   35.81   35.27   35.36   34.48   35.32
      34.50   33.34                                                
 -- Rossi, Ashley C     21 Cleveland St-LE           NT   X5:37.62        
      29.78   33.25   33.58   34.19   34.28   34.38   34.47   34.38
      35.27   34.04                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Patrick A    18 Cleveland St-LE           NT    4:44.97          9  
      25.66   28.41   28.51   28.68   28.90   29.21   29.19   28.98
      28.97   28.46                                                
  2 Wolter, Drew        18 Gannon-LE                 NT    4:50.29          4  
      26.58   28.63   29.21   29.52   29.49   29.63   30.07   29.90
      29.54   27.72                                                
  3 Querciagrossa, Jon  20 Cleveland St-LE           NT    4:50.88          3  
      26.08   28.32   28.83   29.07   29.18   30.00   30.34   30.31
      30.26   28.49                                                
  4 Lawrence, Michael   19 Gannon-LE                 NT    4:59.10          2  
      26.74   29.25   30.06   30.27   30.64   30.42   30.61   30.66
      30.55   29.90                                                
  5 Herman, Tommy R     19 Gannon-LE                 NT    5:05.80          1  
      27.68   31.01   31.55   31.76   31.45   30.94   30.73   30.63
      30.62   29.43                                                
  6 Alleman, Gage       18 Cleveland St-LE           NT    5:06.45        
      26.46   28.99   31.07   30.98   31.59   32.40   31.35   31.54
      31.99   30.08                                                
  7 Morris, Terrence M  19 Cleveland St-LE           NT   x5:11.34        
      27.73   30.41   30.43   31.27   31.72   31.79   32.09   32.17
      32.02   31.71                                                
  8 Newcamp, Gary D     21 Gannon-LE                 NT   x5:57.72        
      30.37   34.19   34.91   36.28   37.19   37.24   37.50   37.39
      38.07   34.58                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sposet, Samantha    19 Cleveland St-LE           NP     284.85          9  
  2 Chandler, Kathleen  20 Cleveland St-LE           NP     229.85          4  
  3 DiMasso, Alex M     21 Cleveland St-LE           NP     226.80          3  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Danny      20 Cleveland St-LE           NP     361.30          9  
  2 Schillero, Stephen  19 Cleveland St-LE           NP     355.00          4  
  3 Tyrrell, Sean       20 Cleveland St-LE           NP     278.85          3  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borza, Gabrielle    19 Gannon-LE                 NT    2:29.53          9  
      34.50   38.28   38.42   38.33                                
  2 Camlin, Brittany    19 Gannon-LE                 NT    2:41.73          4  
      37.22   41.05   41.84   41.62                                
  3 Luschini, Corinna   20 Gannon-LE                 NT    2:42.60          3  
      37.03   40.71   41.83   43.03                                
  4 Cornelius, Emily    18 Gannon-LE                 NT   x2:43.35        
      36.46   41.35   42.46   43.08                                
  5 Hartnett, Mylinda   18 Gannon-LE                 NT   x2:44.52        
      37.46   41.44   42.50   43.12                                
 -- Kiekebosch, Dayna   19 Cleveland St-LE           NT   X2:30.38        
      34.39   38.62   38.84   38.53                                
 -- Bender, Erin N      20 Cleveland St-LE           NT   X2:34.24        
      34.37   39.01   40.22   40.64                                
 -- Vermandere, Tara A  18 Cleveland St-LE           NT   X2:35.32        
      35.40   40.33   40.15   39.44                                
 -- Tretter, Madisen R  18 Cleveland St-LE           NT   X2:35.72        
      35.34   39.45   40.43   40.50                                
 -- Lydic, Morgan A     19 Gannon-LE                 NT   X2:47.83        
      36.21   42.29   44.85   44.48                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Nathan R     21 Cleveland St-LE           NT    2:10.45          9  
      30.24   34.04   33.88   32.29                                
  2 Allison, Michael A  20 Gannon-LE                 NT    2:24.34          4  
      32.77   36.15   37.40   38.02                                
  3 Smith, Michael      19 Gannon-LE                 NT    2:25.62          3  
      32.76   37.04   38.21   37.61                                
  4 Newcamp, Gary D     21 Gannon-LE                 NT    2:52.17          2  
      38.13   42.45   45.55   46.04                                
 -- Fedorchenko, Denys  21 Gannon-LE                 NT   X2:11.15        
      30.15   33.98   34.27   32.75                                
 -- Lawrence, Michael   19 Gannon-LE                 NT   X2:14.90        
      31.05   34.54   35.18   34.13                                
 -- Strawser, Alex J    20 Cleveland St-LE           NT   X2:15.33        
      30.70   34.46   35.55   34.62                                
 -- Brittain, Phillip   18 Cleveland St-LE           NT   X2:15.35        
      30.13   34.57   35.28   35.37                                
 -- McLaughlin, Declan  18 Cleveland St-LE           NT   X2:15.36        
      31.10   34.48   35.28   34.50                                
 -- Doherty, James J    18 Cleveland St-LE           NT   X2:22.77        
      31.62   36.35   37.42   37.38                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Cleveland State University-LE  'A'               NT   X3:33.81        
     1) Kopacko, Christine M 21         2) Elbadry, Rowan H 17            
     3) Johansson, Alex A 23            4) McConnell, Alexandra 18        
       25.83    53.39    25.08    52.16    25.27    53.32    26.21    54.94
 -- Cleveland State University-LE  'B'               NT   X3:40.78        
     1) Pallija, Amanda J 22            2) Tamas, Liz G 20                
     3) Turk, Jodi C 19                 4) Morris, Hannah E 21            
       26.40    54.40    26.05    55.17    26.41    55.46    26.39    55.75
 -- Gannon University-LE  'A'                        NT   X3:45.46        
     1) Nottingham, Emily 19            2) Lazenby, Shanen K 19           
     3) Joseph, Katie M 20              4) Summers, Madeline C 19         
       26.76    55.83    27.22    57.40    27.29    57.31    25.70    54.92
 -- Gannon University-LE  'B'                        NT   X3:58.47        
     1) Favret, Samantha 18             2) Knapp, Amanda M 20             
     3) Hoffman, Aubrey N 18            4) Wu, Abigail 18                 
       27.64    57.90    26.87    57.33    30.21  1:03.99    27.66    59.25
 -- Gannon University-LE  'C'                        NT   X4:09.41        
     1) Choban, Adelee J 20             2) Lichota, Charlene R 21         
     3) Luschini, Corinna M 20          4) Graham, Stephanie A 21         
       29.57  1:01.89    29.42  1:03.04    29.79  1:03.74    29.09  1:00.74
 -- Gannon University-LE  'D'                        NT   X4:18.42        
     1) Borza, Gabrielle 19             2) Cornelius, Emily 18            
     3) Curtz, Jacklyn 19               4) Hartnett, Mylinda 18           
       31.32  1:05.31    29.19  1:01.66    32.19  1:08.04    30.26  1:03.41
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Cleveland State University-LE  'A'               NT   X3:15.53        
     1) Lewis, Alex L 21                2) Ingledew, Adam 20              
     3) Grant, Nathan R 21              4) Shillito, Al J 21              
       23.52    47.55    22.74    48.84    24.18    50.86    22.69    48.28
 -- Gannon University-LE  'A'                        NT   X3:16.24        
     1) Fedorchenko, Denys 21           2) Carter, Ryan D 19              
     3) Loughner, Matthew 18            4) Chrzanowski, Adam J 20         
       23.68    50.40    23.32    49.05    23.51    49.71    22.45    47.08
 -- Cleveland State University-LE  'B'               NT   X3:20.78        
     1) Querciagrossa, Jon L 20         2) Heckman, Greyson P 18          
     3) Pavlisin, Jake W 18             4) Morris, Terrence M 19          
       23.65    49.44    23.70    49.00    24.53    50.93    24.14    51.41
 -- Gannon University-LE  'B'                        NT   X3:27.34        
     1) Wolter, Drew 18                 2) Herman, Tommy R 19             
     3) Lawrence, Michael 19            4) Hoobler, Jon A 20              
       23.73    49.01    25.22    53.45    24.95    53.06    24.16    51.82
 -- Gannon University-LE  'C'                        NT   X3:39.17        
     1) Smith, Michael 19               2) Allison, Michael A 20          
     3) Durnwald, Trevor 18             4) Decsey, Michael V 19           
       26.22    55.91    25.90    55.93    25.03    53.24    25.14    54.09
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Cleveland State University          162   2. Gannon University                    55
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Cleveland State University        158.5   2. Gannon University                  59.5

Viking Highlights

More Headlines

February 8, 2014 Vikings Fall to Notre Dame
November 22, 2013 Strong Second For Women