Recap

Licensed to Cleveland State University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/19/2013 05:32 PM
                           CSUvsWSUvsYSU - 1/19/2013                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    1:46.84  
     1) Johansson, Alex A 22            2) Sommerville, Alice E 22        
     3) Olsson, Joanna G 21             4) Puls, Jamie L 21               
       27.44    28.81    26.64    23.95                                    
  2 Youngstown State University-LE  'A'                    NT    1:49.21  
     1) Dow, Ashley E 19                2) Roberts, Samantha G 21         
     3) Paz, Laura L 20                 4) Janson, Jana 20                
       26.87    31.19    26.78    24.37                                    
  3 Wright State University-OH  'A'                        NT    1:52.03  
     1) Weidner, Sarah T 20             2) Fearrin, Kayla E 18            
     3) Weldon, Makenzie L 21           4) Miller, Sammi A 18             
       29.25    31.35    27.00    24.43                                    
  4 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    1:53.39  
     1) Smith, Hayley A 19              2) Pallija, Allison G 22          
     3) Morris, Hannah E 20             4) Tamas, Liz G 19                
       29.38    32.03    26.89    25.09                                    
  5 Youngstown State University-LE  'B'                    NT    1:55.96  
     1) Malone, Chelsea E 20            2) Baich, Liseli J 20             
     3) Dean, Carly A 19                4) Davis, Soyriah G 21            
       29.96    32.79    28.46    24.75                                    
  6 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    1:56.22  
     1) Bender, Erin N 19               2) Simard, Emily M 21             
     3) Rothgery, Jillian A 18          4) Grove, Rachel M 19             
       29.63    31.72    27.77    27.10                                    
  7 Wright State University-OH  'B'                        NT    1:58.56  
     1) Siler, Jaime M 18               2) Kline, Cyndi L 18              
     3) Miller, Ashley C 18             4) Melchior, Marisa L 19          
       29.58    33.45    28.34    27.19                                    
  8 Youngstown State University-LE  'C'                    NT    1:58.88  
     1) Sincel, Monica L 18             2) Martin, Hanna E 18             
     3) Cullen, Casey L 19              4) van Niekerk, Stef 18           
       30.69    34.28    28.15    25.76                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    1:32.24  
     1) Shillito, Al J 20               2) Ferro, Brian G 21              
     3) Lewis, Alex L 20                4) Thompson, Berry J 21           
       23.40    25.91    22.59    20.34                                    
  2 Wright State University-OH  'A'                        NT    1:35.48  
     1) Ahlden, Eric 21                 2) Peffer, Davynn 23              
     3) Sparks, Merritt M 19            4) Ventosa, Tony 21               
       24.51    26.60    23.34    21.03                                    
  3 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    1:35.69  
     1) Hill, Justin T 21               2) Blankenship, Ryan 20           
     3) Grant, Nathan R 20              4) Persson, Martin O 20           
       24.30    27.31    23.12    20.96                                    
  4 Wright State University-OH  'B'                        NT    1:36.40  
     1) Aukerman, Kile A 19             2) Bajnoczki, Csongor 19          
     3) Carroo, Sean M 21               4) Osgood, Luke P 18              
       24.63    27.15    23.93    20.69                                    
  5 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    1:42.51  
     1) Querciagrossa, Jon L 19         2) Kheirandish, Pedrom 19         
     3) Pavlak, Mike T 19               4) Strawser, Alex J 19            
       26.55    28.29    24.22    23.45                                    
 -- Wright State University-OH  'C'                        NT         DQ  
     1) Johnson, Mark B 19              2) Shanahan, Devin P 18           
     3) Evershed, Greg H 19             4) Bleier, Jackson A 18           
       26.96    28.65    25.00    22.24                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Jodi C              18 Cleveland St-LE           NT   10:26.95  
      28.81   30.76   31.44   31.32   31.36   31.51   31.67   31.77
      31.88   31.84   31.70   31.76   31.81   31.49   31.52   31.46
      31.58   31.31   31.42   30.54                                
  2 Hampel, Justyna           22 Wright State-OH           NT   10:28.72  
      28.41   30.51   31.22   31.34   31.56   31.81   31.74   31.83
      31.78   31.92   31.80   31.90   31.98   31.95   31.87   31.84
      31.81   31.81   31.27   30.37                                
  3 Robertson, Bethany L      18 Cleveland St-LE           NT   10:43.90  
      29.62   31.97   32.05   31.98   32.37   32.23   32.43   32.49
      32.66   32.66   32.39   32.56   32.36   32.69   32.31   32.64
      32.49   32.49   32.18   31.33                                
  4 Mullen, Kortney R         20 Wright State-OH           NT   10:48.41  
      29.39   32.10   32.64   32.81   32.55   32.72   32.42   32.58
      32.71   32.96   32.50   32.68   32.91   32.76   32.66   32.83
      33.13   32.61   32.16   31.29                                
  5 Pallija, Amanda J         21 Cleveland St-LE           NT   10:57.85  
      30.12   31.84   32.25   32.64   32.67   32.81   32.78   32.52
      32.41   33.01   33.30   33.12   32.96   33.25   33.83   33.60
      34.04   33.70   33.82   33.18                                
  6 Ciampa, Megan M           20 Youngstown St-LE          NT   11:04.01  
      28.66   31.75   32.45   32.74   32.89   32.94   33.44   33.64
      33.64   33.86   33.50   34.03   34.08   33.90   33.88   34.00
      33.80   33.97   33.81   33.03                                
  7 Kurtz, Kim J              20 Youngstown St-LE          NT   11:18.16  
      30.83   33.35   33.79   33.82   34.18   34.10   34.16   34.00
      34.42   34.11   34.51   34.20   34.37   34.07   34.49   34.22
      34.14   34.03   34.00   33.37                                
  8 Kline, Cyndi L            18 Wright State-OH           NT   11:22.98  
      30.56   33.51   34.51   34.63   34.83   34.49   34.37   34.30
      34.65   34.99   34.20   35.06   34.94   35.04   34.57   34.23
      33.83   33.94   33.75   32.58                                
  9 Stevens, Elli J           20 Youngstown St-LE          NT   11:45.82  
      30.31   33.64   33.93   34.21   35.00   34.78   34.99   35.33
      36.10   35.79   36.32   36.02   36.10   36.50   36.21   35.93
      36.59   36.23   36.96   34.88                                
 -- Rossi, Ashley C           20 Cleveland St-LE           NT  X10:59.18  
      29.01   32.10   32.75   33.17   32.94   32.94   32.97   33.11
      33.08   33.08   33.23   33.72   33.29   33.82   33.60   33.56
      33.54   33.75   33.32   32.20                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Swardt, Mark           23 Cleveland St-LE           NT    9:27.18  
      25.72   28.01   28.32   28.51   28.60   28.61   28.71   28.90
      28.66   28.74   28.66   28.56   28.73   28.91   28.63   28.54
      28.36   28.36   28.30   27.35                                
  2 Vigar, John J             20 Wright State-OH           NT    9:34.08  
      26.15   29.26   29.55   29.48   29.25   29.05   29.17   28.95
      28.62   28.49   28.86   28.68   28.56   28.47   28.42   28.61
      28.90   29.05   28.89   27.67                                
  3 Thoresen, Graham M        21 Cleveland St-LE           NT    9:41.77  
      26.66   29.34   29.31   29.51   29.73   29.35   29.70   29.40
      29.77   29.66   29.14   29.30   28.99   29.38   29.08   29.51
      28.89   28.91   28.54   27.60                                
  4 Dassow, Matthew A         18 Wright State-OH           NT    9:43.51  
      26.48   29.33   29.08   29.67   29.39   29.65   29.54   29.57
      29.79   29.46   29.29   29.29   29.40   29.13   29.29   29.33
      29.44   29.41   29.22   27.75                                
  5 Grzebala, Pawel           22 Wright State-OH           NT    9:46.77  
      26.45   28.94   29.06   29.37   29.61   29.56   29.48   29.49
      29.51   29.78   29.69   29.85   29.83   30.00   30.04   29.73
      29.49   29.25   29.29   28.35                                
  6 Cohara, Alex J            21 Cleveland St-LE           NT    9:47.11  
      26.35   28.71   29.36   29.57   29.66   29.57   29.57   29.57
      29.65   29.39   29.44   29.70   29.68   29.77   29.69   29.85
      29.97   30.04   29.69   27.88                                
  7 Pavlosky, Tony J          21 Cleveland St-LE           NT   10:24.34  
      27.48   29.59   30.44   30.89   31.45   31.59   31.61   31.72
      31.75   31.92   31.78   31.44   31.76   31.80   32.04   31.95
      31.70   31.82   31.38   30.23                                
  8 Johnson, Mark B           19 Wright State-OH           NT   10:41.44  
      27.98   31.00   31.89   32.28   32.53   32.70   32.61   32.43
      32.89   32.75   32.72   32.71   32.17   32.22   32.34   32.28
      32.21   32.21   32.45   31.07                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hampel, Justyna           22 Wright State-OH           NT    1:54.30  
      27.25   28.99   29.37   28.69                                
  2 Kopacko, Christine M      20 Cleveland St-LE           NT    1:55.48  
      26.66   28.97   29.96   29.89                                
  3 Puls, Jamie L             21 Cleveland St-LE           NT    1:55.52  
      26.81   28.72   29.85   30.14                                
  4 Kolis, Nikki M            20 Cleveland St-LE           NT    1:57.48  
      28.36   28.98   29.54   30.60                                
  5 Stevens, Therese G        20 Youngstown St-LE          NT    2:00.08  
      28.20   30.79   31.04   30.05                                
  6 Ciampa, Megan M           20 Youngstown St-LE          NT    2:01.51  
      27.85   30.65   31.91   31.10                                
  7 Holtkamp, Nicki K         18 Wright State-OH           NT    2:01.73  
      28.47   30.78   31.53   30.95                                
  8 Martin, Hanna E           18 Youngstown St-LE          NT    2:01.75  
      28.36   30.43   31.40   31.56                                
  9 Jajtner, Erin R           20 Cleveland St-LE           NT    2:02.13  
      29.15   30.77   31.21   31.00                                
 10 Melchior, Marisa L        19 Wright State-OH           NT    2:02.27  
      28.90   30.46   31.54   31.37                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingledew, Adam            19 Cleveland St-LE           NT    1:41.12  
      22.49   25.28   26.21   27.14                                
  2 Lewis, Alex L             20 Cleveland St-LE           NT    1:45.25  
      24.43   27.77   26.91   26.14                                
  3 Boshoff, Wiehan           19 Wright State-OH           NT    1:46.18  
      24.61   26.66   27.19   27.72                                
  4 Carnell, Adam D           21 Wright State-OH           NT    1:46.73  
      24.34   27.21   27.87   27.31                                
  5 Vigar, John J             20 Wright State-OH           NT    1:48.48  
      24.09   26.95   28.50   28.94                                
  6 Grzebala, Pawel           22 Wright State-OH           NT    1:51.66  
      25.72   28.64   29.24   28.06                                
  7 Querciagrossa, Jon L      19 Cleveland St-LE           NT    1:51.71  
      25.76   28.05   29.53   28.37                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dow, Ashley E             19 Youngstown St-LE          NT      58.51  
      28.69   29.82                                                
  2 Smith, Hayley A           19 Cleveland St-LE           NT    1:00.56  
      29.88   30.68                                                
  3 Mullen, Kortney R         20 Wright State-OH           NT    1:01.68  
      30.16   31.52                                                
  4 Chevalier, Kayley L       18 Cleveland St-LE           NT    1:01.77  
      29.94   31.83                                                
  5 Weidner, Sarah T          20 Wright State-OH           NT    1:02.02  
      30.17   31.85                                                
  6 Siler, Jaime M            18 Wright State-OH           NT    1:03.11  
      30.67   32.44                                                
  7 Malone, Chelsea E         20 Youngstown St-LE          NT    1:03.18  
      31.04   32.14                                                
  8 Bender, Erin N            19 Cleveland St-LE           NT    1:03.23  
      30.14   33.09                                                
  9 Grove, Rachel M           19 Cleveland St-LE           NT    1:05.59  
      31.25   34.34                                                
 10 Sincel, Monica L          18 Youngstown St-LE          NT    1:08.02  
      32.21   35.81                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shillito, Al J            20 Cleveland St-LE           NT      50.59  
      24.56   26.03                                                
  2 Aukerman, Kile A          19 Wright State-OH           NT      53.23  
      26.50   26.73                                                
  3 Ventosa, Tony             21 Wright State-OH           NT      53.57  
      26.60   26.97                                                
  4 Ahlden, Eric              21 Wright State-OH           NT      54.10  
      26.47   27.63                                                
  5 Carroo, Sean M            21 Wright State-OH           NT      54.58  
      26.38   28.20                                                
  6 Blankenship, Ryan         20 Cleveland St-LE           NT      54.72  
      26.52   28.20                                                
  7 Persson, Martin O         20 Cleveland St-LE           NT      54.81  
      26.45   28.36                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommerville, Alice E      22 Cleveland St-LE           NT    1:03.69  
      29.75   33.94                                                
  2 Roberts, Samantha G       21 Youngstown St-LE          NT    1:08.84  
      32.55   36.29                                                
  3 Weldon, Makenzie L        21 Wright State-OH           NT    1:08.92  
      32.83   36.09                                                
  4 Fearrin, Kayla E          18 Wright State-OH           NT    1:09.09  
      32.95   36.14                                                
  5 Pallija, Allison G        22 Cleveland St-LE           NT    1:09.82  
      32.98   36.84                                                
  6 Simard, Emily M           21 Cleveland St-LE           NT    1:09.98  
      32.59   37.39                                                
  7 Baich, Liseli J           20 Youngstown St-LE          NT    1:12.42  
      34.25   38.17                                                
  8 Sarsgard, Taylor          20 Wright State-OH           NT    1:20.49  
      38.03   42.46                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferro, Brian G            21 Cleveland St-LE           NT      57.48  
      26.92   30.56                                                
  2 Grant, Nathan R           20 Cleveland St-LE           NT      58.12  
      27.62   30.50                                                
  3 Peffer, Davynn            23 Wright State-OH           NT      58.50  
      27.42   31.08                                                
  4 Bajnoczki, Csongor        19 Wright State-OH           NT    1:00.24  
      28.30   31.94                                                
  5 Pavlak, Mike T            19 Cleveland St-LE           NT    1:01.47  
      28.63   32.84                                                
  6 Kheirandish, Pedrom       19 Cleveland St-LE           NT    1:02.08  
      28.90   33.18                                                
 -- Strawser, Alex J          19 Cleveland St-LE           NT   X1:05.85  
      31.09   34.76                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Joanna G          21 Cleveland St-LE           NT    2:06.95  
      28.28   31.33   32.59   34.75                                
  2 Hestley, Gretchen V       21 Cleveland St-LE           NT    2:10.20  
      29.11   33.05   33.77   34.27                                
  3 Paz, Laura L              20 Youngstown St-LE          NT    2:13.21  
      28.52   33.70   34.98   36.01                                
  4 Turk, Jodi C              18 Cleveland St-LE           NT    2:15.11  
      30.86   34.81   35.42   34.02                                
  5 Athmer, Alyssa E          18 Wright State-OH           NT    2:15.91  
      29.81   34.22   35.77   36.11                                
  6 Kurtz, Kim J              20 Youngstown St-LE          NT    2:22.05  
      32.55   36.06   37.15   36.29                                
  7 Miller, Ashley C          18 Wright State-OH           NT    2:22.16  
      31.40   36.01   37.28   37.47                                
  8 Cullen, Casey L           19 Youngstown St-LE          NT    2:36.48  
      32.19   37.38   41.41   45.50                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kermack, Justin P         21 Cleveland St-LE           NT    1:51.72  
      24.69   27.84   29.06   30.13                                
  2 Dassow, Matthew A         18 Wright State-OH           NT    1:57.27  
      26.86   29.82   30.39   30.20                                
  3 Thoresen, Graham M        21 Cleveland St-LE           NT    1:57.55  
      26.58   29.89   30.13   30.95                                
  4 Cohara, Alex J            21 Cleveland St-LE           NT    1:58.20  
      26.64   30.08   30.76   30.72                                
  5 Sparks, Merritt M         19 Wright State-OH           NT    1:59.43  
      27.23   30.70   30.11   31.39                                
  6 Evershed, Greg H          19 Wright State-OH           NT    2:02.63  
      26.55   30.41   31.70   33.97                                
  7 Shanahan, Devin P         18 Wright State-OH           NT    2:03.02  
      27.06   30.50   32.15   33.31                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Alex A         22 Cleveland St-LE           NT      24.48  
  2 Kopacko, Christine M      20 Cleveland St-LE           NT      24.60  
  3 Miller, Sammi A           18 Wright State-OH           NT      24.76  
  4 Puls, Jamie L             21 Cleveland St-LE           NT      24.83  
  5 Janson, Jana              20 Youngstown St-LE          NT      25.21  
  6 Holtkamp, Nicki K         18 Wright State-OH           NT      25.58  
  6 Rothgery, Jillian A       18 Cleveland St-LE           NT      25.58  
  8 Davis, Soyriah G          21 Youngstown St-LE          NT      25.67  
  9 van Niekerk, Stef         18 Youngstown St-LE          NT      26.29  
 10 Stevens, Elli J           20 Youngstown St-LE          NT      28.33  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Justin T            21 Cleveland St-LE           NT      20.55  
  2 Thompson, Berry J         21 Cleveland St-LE           NT      20.74  
  3 Osgood, Luke P            18 Wright State-OH           NT      21.55  
  4 Ingledew, Adam            19 Cleveland St-LE           NT      21.70  
  5 Carnell, Adam D           21 Wright State-OH           NT      21.74  
  6 Bleier, Jackson A         18 Wright State-OH           NT      22.57  
 -- Boshoff, Wiehan           19 Wright State-OH           NT         DQ  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stafford, Bec L           17 Youngstown St-LE          NP     258.85  
  2 Sposet, Samantha          18 Cleveland St-LE           NP     246.20  
  3 Hill, Casey J             21 Youngstown St-LE          NP     239.55  
  4 Zwier, Neena              21 Wright State-OH           NP     223.60  
  5 TenEyck, Samantha L       18 Wright State-OH           NP     221.05  
  6 Chandler, Kathleen        19 Cleveland St-LE           NP     210.80  
  7 DiMasso, Alex M           20 Cleveland St-LE           NP     197.15  
  8 Vallinger, Tricia M       20 Youngstown St-LE          NP     187.50  
  9 Ronfeldt, Nikole          20 Wright State-OH           NP     159.75  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Danny            19 Cleveland St-LE           NP     278.90  
  2 Schillero, Stephen        18 Cleveland St-LE           NP     278.55  
  3 Tyrrell, Sean             19 Cleveland St-LE           NP     228.65  
  4 Meyer, Nathan J           18 Wright State-OH           NP     210.20  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopacko, Christine M      20 Cleveland St-LE           NT      52.49  
      25.31   27.18                                                
  2 Puls, Jamie L             21 Cleveland St-LE           NT      53.93  
      25.89   28.04                                                
  3 Hestley, Gretchen V       21 Cleveland St-LE           NT      54.24  
      26.15   28.09                                                
  4 Pallija, Amanda J         21 Cleveland St-LE           NT      54.58  
      26.32   28.26                                                
  5 Miller, Sammi A           18 Wright State-OH           NT      54.92  
      26.34   28.58                                                
  6 Stevens, Therese G        20 Youngstown St-LE          NT      55.07  
      26.77   28.30                                                
  7 Janson, Jana              20 Youngstown St-LE          NT      55.68  
      26.53   29.15                                                
  8 Davis, Soyriah G          21 Youngstown St-LE          NT      56.16  
      27.00   29.16                                                
  9 Holtkamp, Nicki K         18 Wright State-OH           NT      56.69  
      26.93   29.76                                                
 10 van Niekerk, Stef         18 Youngstown St-LE          NT      57.15  
      27.09   30.06                                                
 11 Sarsgard, Taylor          20 Wright State-OH           NT    1:03.55  
      30.61   32.94                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Berry J         21 Cleveland St-LE           NT      45.17  
      21.20   23.97                                                
  2 Hill, Justin T            21 Cleveland St-LE           NT      45.76  
      21.70   24.06                                                
  3 Persson, Martin O         20 Cleveland St-LE           NT      47.19  
      22.69   24.50                                                
  4 Carnell, Adam D           21 Wright State-OH           NT      48.06  
      23.23   24.83                                                
  5 Osgood, Luke P            18 Wright State-OH           NT      48.32  
      22.60   25.72                                                
  6 Boshoff, Wiehan           19 Wright State-OH           NT      49.57  
      23.66   25.91                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dow, Ashley E             19 Youngstown St-LE          NT    2:07.39  
      29.61   31.31   33.05   33.42                                
  2 Kolis, Nikki M            20 Cleveland St-LE           NT    2:10.18  
      30.44   32.43   33.48   33.83                                
  3 Ciampa, Megan M           20 Youngstown St-LE          NT    2:11.19  
      31.17   32.93   33.77   33.32                                
  4 Mullen, Kortney R         20 Wright State-OH           NT    2:11.21  
      31.26   33.49   33.93   32.53                                
  5 Weidner, Sarah T          20 Wright State-OH           NT    2:11.51  
      31.31   33.34   33.60   33.26                                
  6 Chevalier, Kayley L       18 Cleveland St-LE           NT    2:12.96  
      31.78   33.31   33.96   33.91                                
  7 Smith, Hayley A           19 Cleveland St-LE           NT    2:13.43  
      31.14   33.15   34.55   34.59                                
  8 Siler, Jaime M            18 Wright State-OH           NT    2:18.03  
      31.90   34.68   36.06   35.39                                
  9 Bender, Erin N            19 Cleveland St-LE           NT    2:18.26  
      31.28   34.76   36.50   35.72                                
 10 Malone, Chelsea E         20 Youngstown St-LE          NT    2:19.33  
      31.27   34.49   37.08   36.49                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shillito, Al J            20 Cleveland St-LE           NT    1:54.51  
      25.71   28.32   30.01   30.47                                
  2 Blankenship, Ryan         20 Cleveland St-LE           NT    1:56.95  
      27.69   29.80   29.98   29.48                                
  3 Aukerman, Kile A          19 Wright State-OH           NT    1:56.96  
      27.91   29.97   30.07   29.01                                
  4 Ventosa, Tony             21 Wright State-OH           NT    1:58.75  
      28.52   30.28   30.47   29.48                                
  5 Ingledew, Adam            19 Cleveland St-LE           NT    1:59.48  
      27.35   30.01   31.33   30.79                                
  6 Carroo, Sean M            21 Wright State-OH           NT    2:02.02  
      28.52   31.02   31.35   31.13                                
  7 Ahlden, Eric              21 Wright State-OH           NT    2:03.23  
      29.14   31.21   31.32   31.56                                
 -- Johnson, Mark B           19 Wright State-OH           NT   X2:06.71  
      29.05   31.82   33.23   32.61                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Samantha G       21 Youngstown St-LE          NT    2:27.20  
      33.67   37.14   38.39   38.00                                
  2 Fearrin, Kayla E          18 Wright State-OH           NT    2:28.64  
      33.89   38.28   38.10   38.37                                
  3 Olsson, Joanna G          21 Cleveland St-LE           NT    2:28.83  
      33.72   37.77   39.14   38.20                                
  4 Pallija, Allison G        22 Cleveland St-LE           NT    2:32.30  
      35.13   38.56   38.64   39.97                                
  5 Weldon, Makenzie L        21 Wright State-OH           NT    2:32.76  
      34.33   38.78   39.49   40.16                                
  6 Baich, Liseli J           20 Youngstown St-LE          NT    2:36.33  
      34.63   39.38   40.79   41.53                                
  7 Simard, Emily M           21 Cleveland St-LE           NT    2:37.57  
      34.92   40.20   40.87   41.58                                
  8 Athmer, Alyssa E          18 Wright State-OH           NT    2:43.29  
      36.57   41.60   42.65   42.47                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferro, Brian G            21 Cleveland St-LE           NT    2:07.64  
      29.07   32.67   33.77   32.13                                
  2 Peffer, Davynn            23 Wright State-OH           NT    2:09.46  
      29.93   32.79   33.54   33.20                                
  3 Bajnoczki, Csongor        19 Wright State-OH           NT    2:10.24  
      29.14   33.72   33.87   33.51                                
 -- Grant, Nathan R           20 Cleveland St-LE           NT   X2:08.46  
      30.03   33.45   33.29   31.69                                
 -- Pavlak, Mike T            19 Cleveland St-LE           NT   X2:16.36  
      29.69   34.89   35.49   36.29                                
 -- Kheirandish, Pedrom       19 Cleveland St-LE           NT   X2:22.09  
      31.44   36.07   37.60   36.98                                
 -- Strawser, Alex J          19 Cleveland St-LE           NT   X2:23.19  
      32.20   36.08   37.46   37.45                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Jodi C              18 Cleveland St-LE           NT    5:05.44  
      28.27   30.50   30.66   30.96   30.95   30.81   31.01   31.15
      30.92   30.21                                                
  2 Hampel, Justyna           22 Wright State-OH           NT    5:09.42  
      28.51   30.38   30.89   31.05   31.33   31.36   31.49   31.75
      31.47   31.19                                                
  3 Robertson, Bethany L      18 Cleveland St-LE           NT    5:14.01  
      29.31   32.03   32.11   32.23   32.06   31.66   31.66   31.54
      31.49   29.92                                                
  4 Kolis, Nikki M            20 Cleveland St-LE           NT    5:14.23  
      29.16   30.16   31.09   31.44   31.70   31.82   32.36   32.32
      32.57   31.61                                                
  5 Pallija, Amanda J         21 Cleveland St-LE           NT    5:19.54  
      29.27   31.60   32.27   32.63   33.21   32.33   32.17   32.49
      32.21   31.36                                                
  6 Martin, Hanna E           18 Youngstown St-LE          NT    5:23.24  
      28.77   31.64   32.15   32.69   32.82   32.94   33.00   33.32
      33.16   32.75                                                
  7 Melchior, Marisa L        19 Wright State-OH           NT    5:23.77  
      29.68   31.58   32.18   32.61   32.45   32.86   33.41   33.41
      33.66   31.93                                                
  8 Kline, Cyndi L            18 Wright State-OH           NT    5:24.87  
      29.01   31.74   32.77   32.85   33.00   33.22   33.07   33.31
      33.31   32.59                                                
  9 Stevens, Therese G        20 Youngstown St-LE          NT    5:35.36  
      29.73   32.19   33.56   34.30   34.45   34.54   34.21   35.02
      34.15   33.21                                                
 10 Kurtz, Kim J              20 Youngstown St-LE          NT    5:38.90  
      31.13   34.04   34.17   34.32   34.35   34.59   34.38   34.39
      34.31   33.22                                                
 11 Stevens, Elli J           20 Youngstown St-LE          NT    5:51.67  
      29.89   33.33   35.27   35.64   36.19   37.27   36.18   36.99
      35.45   35.46                                                
 -- Jajtner, Erin R           20 Cleveland St-LE           NT   X5:19.28  
      29.37   31.34   31.79   31.96   32.42   32.45   32.86   32.66
      32.74   31.69                                                
 -- Rossi, Ashley C           20 Cleveland St-LE           NT   X5:28.09  
      29.11   32.06   32.72   32.84   33.12   33.58   33.30   34.00
      34.14   33.22                                                
 -- Grove, Rachel M           19 Cleveland St-LE           NT   X5:37.70  
      30.09   33.07   33.71   33.85   34.15   34.55   35.03   35.50
      34.42   33.33                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Swardt, Mark           23 Cleveland St-LE           NT    4:35.50  
      25.95   28.05   27.97   27.75   27.62   27.75   27.81   27.75
      27.67   27.18                                                
  2 Vigar, John J             20 Wright State-OH           NT    4:41.42  
      26.00   28.21   28.41   28.47   28.35   28.94   28.37   28.52
      28.67   27.48                                                
  3 Dassow, Matthew A         18 Wright State-OH           NT    4:42.71  
      26.00   28.16   28.55   28.73   29.17   28.84   29.32   28.20
      28.37   27.37                                                
  4 Grzebala, Pawel           22 Wright State-OH           NT    4:44.89  
      26.31   28.30   28.33   28.66   28.76   28.72   29.14   29.08
      28.87   28.72                                                
  5 Reed, Josh B              18 Wright State-OH           NT    5:05.39  
      27.55   29.63   30.52   30.96   31.21   30.64   31.39   31.91
      31.09   30.49                                                
 -- Thoresen, Graham M        21 Cleveland St-LE           NT   X4:42.71  
      26.01   28.37   28.25   28.66   28.75   29.02   28.87   28.92
      28.61   27.25                                                
 -- Querciagrossa, Jon L      19 Cleveland St-LE           NT   X4:44.39  
      26.03   28.27   28.79   28.88   29.15   28.87   28.83   28.83
      28.84   27.90                                                
 -- Pavlosky, Tony J          21 Cleveland St-LE           NT   X5:04.29  
      27.21   29.46   30.05   30.69   31.13   31.58   31.51   31.97
      31.33   29.36                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommerville, Alice E      22 Cleveland St-LE           NT      56.97  
  2 Paz, Laura L              20 Youngstown St-LE          NT      59.32  
  3 Morris, Hannah E          20 Cleveland St-LE           NT    1:01.86  
  4 Athmer, Alyssa E          18 Wright State-OH           NT    1:03.00  
  5 Rothgery, Jillian A       18 Cleveland St-LE           NT    1:03.20  
  6 Miller, Ashley C          18 Wright State-OH           NT    1:03.50  
  7 Cullen, Casey L           19 Youngstown St-LE          NT    1:04.32  
  8 Sincel, Monica L          18 Youngstown St-LE          NT    1:07.16  
  9 Sarsgard, Taylor          20 Wright State-OH           NT    1:08.00  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shillito, Al J            20 Cleveland St-LE           NT      50.57  
      23.62   26.95                                                
  2 Sparks, Merritt M         19 Wright State-OH           NT      52.81  
      24.51   28.30                                                
  3 Shanahan, Devin P         18 Wright State-OH           NT      55.19  
      25.35   29.84                                                
  4 Evershed, Greg H          19 Wright State-OH           NT      56.49  
      26.28   30.21                                                
 -- Lewis, Alex L             20 Cleveland St-LE           NT     X50.80  
      23.46   27.34                                                
 -- Kermack, Justin P         21 Cleveland St-LE           NT     X51.33  
      24.07   27.26                                                
 -- Persson, Martin O         20 Cleveland St-LE           NT     X54.27  
      24.64   29.63                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stafford, Bec L           17 Youngstown St-LE          NP     286.45  
  2 Sposet, Samantha          18 Cleveland St-LE           NP     245.00  
  3 Hill, Casey J             21 Youngstown St-LE          NP     240.15  
  4 Zwier, Neena              21 Wright State-OH           NP     231.15  
  5 Chandler, Kathleen        19 Cleveland St-LE           NP     228.05  
  6 DiMasso, Alex M           20 Cleveland St-LE           NP     224.50  
  7 TenEyck, Samantha L       18 Wright State-OH           NP     214.75  
  8 Vallinger, Tricia M       20 Youngstown St-LE          NP     201.50  
  9 Ronfeldt, Nikole          20 Wright State-OH           NP     171.50  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Danny            19 Cleveland St-LE           NP     292.95  
  2 Schillero, Stephen        18 Cleveland St-LE           NP     277.10  
  3 Meyer, Nathan J           18 Wright State-OH           NP     221.10  
  4 Tyrrell, Sean             19 Cleveland St-LE           NP     207.90  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Joanna G          21 Cleveland St-LE           NT    2:11.22  
      28.15   33.54   38.56   30.97                                
  2 Dow, Ashley E             19 Youngstown St-LE          NT    2:13.69  
      28.25   32.83   41.31   31.30                                
  3 Chevalier, Kayley L       18 Cleveland St-LE           NT    2:14.93  
      29.13   34.23   40.67   30.90                                
  4 Weldon, Makenzie L        21 Wright State-OH           NT    2:15.16  
      29.30   34.37   39.89   31.60                                
  5 Tamas, Liz G              19 Cleveland St-LE           NT    2:16.41  
      29.25   34.33   41.17   31.66                                
  6 Smith, Hayley A           19 Cleveland St-LE           NT    2:18.18  
      29.74   34.25   41.18   33.01                                
  7 Roberts, Samantha G       21 Youngstown St-LE          NT    2:18.45  
      30.73   36.06   39.02   32.64                                
  8 Martin, Hanna E           18 Youngstown St-LE          NT    2:19.80  
      30.49   35.57   41.92   31.82                                
  9 Fearrin, Kayla E          18 Wright State-OH           NT    2:20.78  
      32.22   37.65   39.08   31.83                                
 10 Miller, Ashley C          18 Wright State-OH           NT    2:22.21  
      30.76   36.91   43.04   31.50                                
 -- Robertson, Bethany L      18 Cleveland St-LE           NT   X2:16.50  
      30.36   35.33   40.04   30.77                                
 -- Pallija, Allison G        22 Cleveland St-LE           NT   X2:25.38  
      31.28   38.52   40.30   35.28                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aukerman, Kile A          19 Wright State-OH           NT    1:56.15  
      25.39   29.57   34.54   26.65                                
  2 Ferro, Brian G            21 Cleveland St-LE           NT    1:58.41  
      26.36   32.04   32.37   27.64                                
  3 Bajnoczki, Csongor        19 Wright State-OH           NT    1:59.86  
      26.17   32.56   33.58   27.55                                
  4 Peffer, Davynn            23 Wright State-OH           NT    2:00.11  
      26.63   31.81   34.16   27.51                                
 -- Grant, Nathan R           20 Cleveland St-LE           NT   X1:59.19  
      26.37   32.73   33.74   26.35                                
 -- Kermack, Justin P         21 Cleveland St-LE           NT   X2:00.86  
      26.18   31.81   34.83   28.04                                
 -- Cohara, Alex J            21 Cleveland St-LE           NT   X2:01.16  
      26.35   31.31   35.81   27.69                                
 -- Blankenship, Ryan         20 Cleveland St-LE           NT   X2:06.03  
      27.02   32.12   36.36   30.53                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    3:33.30  
     1) Sommerville, Alice E 22         2) Kopacko, Christine M 20        
     3) Hestley, Gretchen V 21          4) Johansson, Alex A 22           
       25.03    52.10    25.32    53.38    25.88    54.63    25.08    53.19
  2 Wright State University-OH  'A'                        NT    3:40.26  
     1) Miller, Sammi A 18              2) Weidner, Sarah T 20            
     3) Hampel, Justyna 22              4) Holtkamp, Nicki K 18           
       26.62    55.19    26.04    54.23    26.30    54.62    26.77    56.22
  3 Youngstown State University-LE  'A'                    NT    3:42.45  
     1) Davis, Soyriah G 21             2) Ciampa, Megan M 20             
     3) Stevens, Therese G 20           4) Janson, Jana 20                
       26.95    56.43    26.41    55.45    26.29    54.83    26.40    55.74
  4 Youngstown State University-LE  'B'                    NT    3:45.23  
     1) Malone, Chelsea E 20            2) Paz, Laura L 20                
     3) Baich, Liseli J 20              4) van Niekerk, Stef 18           
       27.53    57.35    25.87    55.32    26.72    56.49    26.57    56.07
  5 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    3:46.17  
     1) Kolis, Nikki M 20               2) Pallija, Amanda J 21           
     3) Tamas, Liz G 19                 4) Rothgery, Jillian A 18         
       27.30    56.24    26.51    55.27    27.09    58.19    26.69    56.47
  6 Wright State University-OH  'B'                        NT    3:48.85  
     1) Mullen, Kortney R 20            2) Kline, Cyndi L 18              
     3) Athmer, Alyssa E 18             4) Siler, Jaime M 18              
       26.95    55.70    27.22    57.10    27.59    58.86    26.82    57.19
  7 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    3:53.48  
     1) Grove, Rachel M 19              2) Bender, Erin N 19              
     3) Morris, Hannah E 20             4) Turk, Jodi C 18                
       29.29  1:00.05    27.39  1:00.02    26.81    57.19    27.08    56.22
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    3:06.62  
     1) Hill, Justin T 21               2) Thompson, Berry J 21           
     3) Lewis, Alex L 20                4) Ingledew, Adam 19              
       22.71    46.67    22.25    45.90    22.61    47.17    22.33    46.88
  2 Wright State University-OH  'A'                        NT    3:08.86  
     1) Vigar, John J 20                2) Carnell, Adam D 21             
     3) Osgood, Luke P 18               4) Ventosa, Tony 21               
       22.67    46.72    22.53    46.99    22.29    47.74    22.47    47.41
  3 Wright State University-OH  'B'                        NT    3:15.45  
     1) Grzebala, Pawel 22              2) Dassow, Matthew A 18           
     3) Ahlden, Eric R 21               4) Boshoff, Wiehan 19             
       23.86    49.14    22.88    48.10    23.56    49.79    22.92    48.42
  4 Wright State University-OH  'C'                        NT    3:18.53  
     1) Shanahan, Devin P 18            2) Sparks, Merritt M 19           
     3) Bleier, Jackson A 18            4) Carroo, Sean M 21              
       23.37    48.72    24.04    50.01    23.19    49.67    23.81    50.13
  5 Wright State University-OH  'D'                        NT    3:36.19  
     1) Evershed, Greg H 19             2) Johnson, Mark B 19             
     3) Reed, Josh B 18                 4) Meyer, Nathan J 18             
       25.27    52.32    25.78    54.37    25.73    54.24    25.64    55.26
 -- Cleveland State University-LE  'B'                     NT   X3:22.11  
     1) Cohara, Alex J 21               2) De Swardt, Mark 23             
     3) Thoresen, Graham M 21           4) Pavlosky, Tony J 21            
       24.17    50.09    23.55    49.65    23.58    50.18    24.91    52.19
 -- Cleveland State University-LE  'C'                     NT   X3:23.50  
     1) Pavlak, Mike T 19               2) Querciagrossa, Jon L 19        
     3) Strawser, Alex J 19             4) Kheirandish, Pedrom 19         
       23.96    50.18    23.32    48.75    24.75    53.37    24.21    51.20

Viking Highlights

More Headlines

September 20, 2014 Vikings Host Splash Bash Event
February 8, 2014 Vikings Fall to Notre Dame
November 22, 2013 Strong Second For Women