Recap

Licensed to Cleveland State University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/12/2013 04:17 PM
                     CSU vs XAVIER vs OAKLAND - 1/12/2013                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  'A'                             NT    3:54.00  
     1) Tomeckova, Karin 19             2) Busch, Alyssa S 21             
     3) Czerska, Sandra J 21            4) Flynn, Nikki A 17              
       28.13    57.36    31.61  1:07.63    26.49    56.74    24.99    52.27
  2 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    3:54.33  
     1) Johansson, Alex A 22            2) Sommerville, Alice E 22        
     3) Hestley, Gretchen V 21          4) Puls, Jamie L 21               
       28.23    58.58    29.47  1:04.19    27.37    58.83    24.96    52.73
  3 Oakland University-MI  'B'                             NT    3:59.83  
     1) Rietveld, Kyra 18               2) Larsen, Jennifer L 21          
     3) Seiple, Christine M 21          4) Bellford, Alli E 18            
       28.37    58.07    32.07  1:08.53    27.50    59.24    25.39    53.99
  4 Xavier University-OH  'A'                              NT    4:00.72  
     1) Stewart, Carolyn E 19           2) Day, Maddie E 19               
     3) Shields, Courtney 21            4) Frigo, Anne M 22               
       28.49    59.54    31.86  1:08.47    27.05    59.66    25.16    53.05
  5 Oakland University-MI  'C'                             NT    4:05.49  
     1) Hunter, Megan M 18              2) Porter, Shelby L 20            
     3) Vela, Julia A 19                4) Stewart, Bronte M 19           
       29.56  1:00.42    32.38  1:10.18    27.75    59.35    26.30    55.54
  6 Xavier University-OH  'B'                              NT    4:08.78  
     1) Misanik, Jacquelyn M 19         2) Dresner, Haley R 18            
     3) Brolsma, Claire E 19            4) Kroeger, Molly R 18            
       28.76    59.91    32.76  1:10.74    29.02  1:03.62    25.86    54.51
  7 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    4:09.68  
     1) Smith, Hayley A 19              2) Pallija, Allison G 22          
     3) Morris, Hannah E 20             4) Tamas, Liz G 19                
       30.42  1:02.82    32.61  1:10.40    28.37  1:01.58    25.90    54.88
  8 Xavier University-OH  'C'                              NT    4:14.96  
     1) Liebert, Kristen M 18           2) Hyde, Natalie 20               
     3) Brotherton, Lynn E 20           4) Davis, Carly A 19              
       30.82  1:03.42    33.78  1:13.12    28.41  1:01.62    26.80    56.80
  9 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    4:20.68  
     1) Grove, Rachel M 19              2) Simard, Emily M 21             
     3) Chevalier, Kayley L 18          4) Bender, Erin N 19              
       31.80  1:06.44    33.62  1:13.79    28.50  1:01.33    27.26    59.12
 
Event 2  Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  'A'                             NT    3:21.41  
     1) Jensen, Anders L 24             2) Traustason, Hrafn 20           
     3) Aceino, Alex M 21               4) Harding, Grant A 20            
       23.95    49.71    26.22    57.14    22.58    49.06    21.47    45.50
  2 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    3:23.86  
     1) Shillito, Al J 20               2) Ferro, Brian G 21              
     3) Lewis, Alex L 20                4) Thompson, Berry J 21           
       24.54    51.09    26.40    57.29    22.95    50.52    21.12    44.96
  3 Oakland University-MI  'B'                             NT    3:26.00  
     1) Utesch, Ben J 21                2) Hansen, Tobias U 25            
     3) Rusnak, Mario 19                4) Johnson, Zach D 20             
       26.03    53.40    25.80    56.65    22.86    49.48    21.91    46.47
  4 Xavier University-OH  'A'                              NT    3:30.37  
     1) Maxwell, David 22               2) Stewart, Rick 22               
     3) Hitt, Knox K 19                 4) Johanns, Luke C 18             
       25.30    52.31    27.46    59.44    23.07    51.17    22.11    47.45
  5 Oakland University-MI  'C'                             NT    3:35.88  
     1) Richardson, Patrick J 21        2) Cone, Adam N 20                
     3) Wolf, Josh P 21                 4) Evans, Nicholas A 21           
       26.28    53.88    27.77  1:00.18    24.44    54.19    22.77    47.63
  6 Xavier University-OH  'B'                              NT    3:40.24  
     1) Schneider, Dan 21               2) Gordon, Michael D 19           
     3) Morejon, Pablo 21               4) Kinney, John 21                
       27.52    55.89    28.39  1:00.45    24.13    53.54    22.88    50.36
  7 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    3:41.62  
     1) Ingledew, Adam 19               2) Querciagrossa, Jon L 19        
     3) Kermack, Justin P 21            4) Pavlak, Mike T 19              
       26.14    54.28    31.65  1:06.43    23.70    51.34    23.71    49.57
  8 Xavier University-OH  'C'                              NT    3:42.94  
     1) Gordon, David B 21              2) Clark, Carter M 19             
     3) Graham, Landon 21               4) McGeehan, Kiernan P 20         
       28.07    57.50    27.28  1:00.24    25.33    54.56    24.13    50.64
  9 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    3:46.27  
     1) Blankenship, Ryan 20            2) Kheirandish, Pedrom 19         
     3) Strawser, Alex J 19             4) Pavlosky, Tony J 21            
       26.40    54.75    28.49  1:02.10    26.55    57.52    24.58    51.90
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balogh, Vanessza          23 Oakland-MI                NT   10:23.88  
      28.38   30.34   31.02   31.06   31.19   31.41   31.19   31.43
      31.49   31.44   31.51   31.17   31.43   31.61   31.57   31.55
      31.62   31.60   31.74   31.13                                
  2 Turk, Jodi C              18 Cleveland St-LE           NT   10:26.54  
      29.17   31.67   31.49   31.69   31.46   31.83   31.71   31.69
      31.61   31.42   31.33   31.42   31.30   31.48   31.59   31.37
      31.34   31.75   31.46   29.76                                
  3 Contesti, Nichole R       19 Oakland-MI                NT   10:41.83  
      30.20   32.19   32.42   32.44   32.90   32.40   32.25   32.11
      32.09   32.39   32.08   32.26   32.02   32.39   32.15   32.12
      32.24   31.99   31.75   31.44                                
  4 Stears, Julieanne B       21 Oakland-MI                NT   10:44.47  
      29.69   32.00   32.20   32.20   32.13   32.48   32.40   32.40
      32.36   32.51   32.52   32.47   32.39   32.47   32.58   32.33
      32.54   32.59   32.49   31.72                                
  5 Robertson, Bethany L      18 Cleveland St-LE           NT   10:49.42  
      29.81   32.45   33.16   32.57   32.80   32.84   32.48   32.20
      32.38   32.19   32.65   32.72   32.88   32.89   33.25   33.01
      32.74   32.85   32.58   30.97                                
  6 Rossi, Ashley C           20 Cleveland St-LE           NT   10:56.87  
      29.61   32.86   33.08   32.75   32.97   32.91   32.81   32.79
      33.15   33.34   33.28   33.27   33.52   33.54   33.34   33.13
      33.17   33.48   32.78   31.09                                
  7 Wilkes, Olivia            21 Xavier-OH                 NT   10:59.74  
      31.04   33.46   33.72   33.63   32.98   32.84   32.83   32.82
      32.99   32.98   32.84   33.24   33.41   33.14   33.33   32.88
      32.93   32.87   33.39   32.42                                
  8 Cox, Courtney             20 Xavier-OH                 NT   11:06.11  
      30.74   32.83   33.11   33.23   33.28   33.51   33.23   33.37
      33.34   33.50   33.58   33.88   33.61   33.31   33.85   33.61
      34.04   33.74   33.62   32.73                                
  9 Martin, Jenny             20 Xavier-OH                 NT   11:15.14  
      30.63   33.66   33.79   33.89   33.98   33.80   34.03   34.29
      34.54   34.18   34.59   34.07   33.97   34.07   34.13   33.84
      33.76   33.75   33.49   32.68                                
 -- Jajtner, Erin R           20 Cleveland St-LE           NT  X10:57.83  
      29.84   32.02   32.29   32.51   32.70   33.13   32.88   33.03
      33.42   33.56   33.48   33.66   33.44   33.73   33.41   33.52
      33.37   33.59   32.97   31.28                                
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 El Sayed, Amr E           20 Oakland-MI                NT    9:30.19  
      26.48   28.47   28.68   28.39   28.63   28.51   28.54   28.45
      28.24   28.50   28.81   29.33   28.50   28.99   28.93   29.11
      28.77   28.28   28.09   28.49                                
  2 De Swardt, Mark           23 Cleveland St-LE           NT    9:35.65  
      26.42   28.49   28.62   28.59   28.67   28.63   28.59   28.67
      28.54   28.48   28.58   28.82   28.69   28.86   28.97   29.15
      29.20   29.70   30.34   29.64                                
  3 Cohara, Alex J            21 Cleveland St-LE           NT    9:49.45  
      26.49   29.00   29.68   29.65   29.47   29.90   29.73   29.61
      29.97   29.72   29.69   29.91   29.41   29.77   29.58   29.81
      29.76   29.71   29.63   28.96                                
  4 McGeehan, Kiernan P       20 Xavier-OH                 NT    9:54.77  
      26.90   28.94   29.53   29.81   30.30   30.11   30.00   30.15
      30.33   30.02   29.52   29.67   29.99   30.03   30.33   29.89
      30.31   30.00   29.82   29.12                                
  5 Alters, Mitch T           18 Oakland-MI                NT   10:05.23  
      27.00   29.31   29.52   29.74   29.86   29.86   30.40   30.20
      30.51   30.36   30.23   30.69   30.94   31.19   31.13   30.71
      30.91   31.13   30.88   30.66                                
  6 Haan, Colby R             19 Oakland-MI                NT   10:08.96  
      27.51   30.30   30.63   30.75   30.50   30.61   30.61   30.47
      30.57   30.87   30.50   30.98   30.95   30.93   30.72   31.08
      30.95   31.13   30.36   28.54                                
  7 Thoresen, Graham M        21 Cleveland St-LE           NT   10:09.11  
      27.38   30.14   30.35   30.78   30.64   30.36   30.59   30.70
      30.88   30.84   30.39   30.90   31.04   30.93   31.00   31.35
      30.44   31.21   30.54   28.65                                
  8 Oswald, William           19 Xavier-OH                 NT   10:10.81  
      26.80   29.67   30.35   30.43   30.35   30.26   30.50   30.53
      30.53   30.78   31.07   31.08   31.43   31.72   31.70   31.41
      31.69   31.39   30.74   28.38                                
  9 Foster, Nick N            18 Xavier-OH                 NT   10:19.91  
      27.95   30.34   31.03   30.64   30.75   30.70   30.96   30.98
      31.44   31.40   31.48   31.86   31.77   31.42   31.66   31.50
      31.86   31.18   31.11   29.88                                
 -- Pavlosky, Tony J          21 Cleveland St-LE           NT  X10:23.67  
      27.76   30.34   30.94   31.22   31.19   31.19   31.23   31.53
      31.55   31.64   31.47   31.62   31.80   31.74   31.86   30.93
      31.88   31.73   31.36   30.69                                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balogh, Vanessza          23 Oakland-MI                NT    1:54.49  
      27.18   28.96   29.13   29.22                                
  2 Kopacko, Christine M      20 Cleveland St-LE           NT    1:56.48  
      27.12   29.27   30.04   30.05                                
  3 Pallija, Amanda J         21 Cleveland St-LE           NT    1:56.74  
      28.02   29.50   29.86   29.36                                
  4 Kolis, Nikki M            20 Cleveland St-LE           NT    1:59.57  
      27.41   29.06   31.21   31.89                                
  5 Waller, Grace C           19 Oakland-MI                NT    2:00.16  
      28.30   30.21   30.87   30.78                                
  6 Stewart, Bronte M         19 Oakland-MI                NT    2:00.52  
      28.34   30.52   31.01   30.65                                
  7 Rife, Mackenna L          18 Xavier-OH                 NT    2:00.84  
      27.79   30.24   31.40   31.41                                
  8 Brotherton, Lynn E        20 Xavier-OH                 NT    2:03.55  
      28.51   30.95   32.09   32.00                                
  9 Frigo, Anne M             22 Xavier-OH                 NT    2:03.60  
      28.28   31.99   32.14   31.19                                
 -- Grove, Rachel M           19 Cleveland St-LE           NT   X2:07.39  
      29.86   31.89   32.94   32.70                                
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrilees, Jorden P       18 Oakland-MI                NT    1:40.76  
      24.18   25.68   25.97   24.93                                
  2 Shillito, Al J            20 Cleveland St-LE           NT    1:43.37  
      24.22   26.29   26.51   26.35                                
  3 Keresztes, Matyas         22 Oakland-MI                NT    1:43.42  
      24.32   26.94   26.68   25.48                                
  4 Grant, Nathan R           20 Cleveland St-LE           NT    1:44.55  
      24.67   26.84   26.87   26.17                                
  5 Ingledew, Adam            19 Cleveland St-LE           NT    1:44.65  
      24.22   26.77   27.01   26.65                                
  6 Thompson, Chad            20 Xavier-OH                 NT    1:45.68  
      24.08   26.49   27.13   27.98                                
  7 Evans, Nicholas A         21 Oakland-MI                NT    1:45.77  
      24.79   26.67   27.60   26.71                                
  8 Johanns, Luke C           18 Xavier-OH                 NT    1:47.06  
      24.61   26.91   27.65   27.89                                
  9 Huff, Alex P              19 Xavier-OH                 NT    1:48.23  
      25.06   27.48   27.83   27.86                                
 -- Pavlak, Mike T            19 Cleveland St-LE           NT   X1:52.77  
      26.40   28.54   28.99   28.84                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommerville, Alice E      22 Cleveland St-LE           NT      23.74  
  2 Johansson, Alex A         22 Cleveland St-LE           NT      24.43  
  3 Bellford, Alli E          18 Oakland-MI                NT      24.59  
  4 Rietveld, Kyra            18 Oakland-MI                NT      24.94  
  5 Carps, Jill E             19 Oakland-MI                NT      24.97  
  6 Brolsma, Claire E         19 Xavier-OH                 NT      25.25  
  7 Rothgery, Jillian A       18 Cleveland St-LE           NT      25.38  
  8 Windemuller, Randi        21 Xavier-OH                 NT      25.41  
  9 Davis, Carly A            19 Xavier-OH                 NT      25.97  
 -- Pallija, Allison G        22 Cleveland St-LE           NT     X27.22  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Justin T            21 Cleveland St-LE           NT      20.91  
  2 Lewis, Alex L             20 Cleveland St-LE           NT      21.17  
  3 Aceino, Alex M            21 Oakland-MI                NT      21.53  
  4 Johnson, Zach D           20 Oakland-MI                NT      21.63  
  5 Persson, Martin O         20 Cleveland St-LE           NT      21.67  
  6 Moses, Jordan J           21 Oakland-MI                NT      21.72  
  7 Clark, Carter M           19 Xavier-OH                 NT      21.78  
  8 Maxwell, David            22 Xavier-OH                 NT      21.90  
  9 Kinney, John              21 Xavier-OH                 NT      23.18  
 -- Kheirandish, Pedrom       19 Cleveland St-LE           NT     X22.87  
 
Event 9  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Joanna G          21 Cleveland St-LE           NT    2:07.84  
      27.94   32.36   37.74   29.80                                
  2 Czerska, Sandra J         21 Oakland-MI                NT    2:08.53  
      28.02   33.34   37.06   30.11                                
  3 Ludema, Emily C           20 Oakland-MI                NT    2:12.27  
      28.48   35.99   36.95   30.85                                
  4 Morris, Hannah E          20 Cleveland St-LE           NT    2:15.70  
      30.18   34.53   39.81   31.18                                
  5 Stewart, Carolyn E        19 Xavier-OH                 NT    2:16.84  
      29.47   33.53   41.84   32.00                                
  6 Misanik, Jacquelyn M      19 Xavier-OH                 NT    2:18.01  
      31.37   32.75   42.29   31.60                                
  7 Smith, Hayley A           19 Cleveland St-LE           NT    2:18.31  
      30.22   33.96   41.51   32.62                                
  8 Busch, Alyssa S           21 Oakland-MI                NT    2:18.84  
      29.99   34.41   40.28   34.16                                
  9 Liebert, Kristen M        18 Xavier-OH                 NT    2:20.17  
      31.16   35.02   42.51   31.48                                
 -- Chevalier, Kayley L       18 Cleveland St-LE           NT   X2:14.91  
      29.46   34.34   39.74   31.37                                
 
Event 10  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conchuratt, Sam T         21 Xavier-OH                 NT    1:53.89  
      24.33   28.31   34.63   26.62                                
  2 Hansen, Tobias U          25 Oakland-MI                NT    1:54.23  
      25.23   29.66   33.07   26.27                                
  3 Jensen, Anders L          24 Oakland-MI                NT    1:54.58  
      24.66   28.76   33.25   27.91                                
  4 Kermack, Justin P         21 Cleveland St-LE           NT    1:56.37  
      24.98   29.58   34.41   27.40                                
  5 Rusnak, Mario             19 Oakland-MI                NT    1:57.18  
      25.24   30.58   34.68   26.68                                
  6 Dirvin, Eric G            19 Xavier-OH                 NT    1:59.41  
      26.38   31.32   35.23   26.48                                
  7 Blankenship, Ryan         20 Cleveland St-LE           NT    2:01.50  
      26.34   31.23   35.33   28.60                                
  8 Gordon, Michael D         19 Xavier-OH                 NT    2:01.99  
      26.61   32.28   34.63   28.47                                
 -- Strawser, Alex J          19 Cleveland St-LE           NT   X2:07.58  
      27.34   33.86   36.66   29.72                                
 
Event 11  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Tricia N           19 Oakland-MI                NP     304.57  
  2 Sposet, Samantha          18 Cleveland St-LE           NP     242.39  
  3 Chandler, Kathleen        19 Cleveland St-LE           NP     217.42  
  4 DiMasso, Alex M           20 Cleveland St-LE           NP     214.12  
 
Event 12  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Danny            19 Cleveland St-LE           NP     295.58  
  2 Schillero, Stephen        18 Cleveland St-LE           NP     280.34  
  3 Welling, Jordan A         18 Oakland-MI                NP     254.02  
  4 O' Shea, Brendan Q        18 Oakland-MI                NP     238.57  
 
Event 13  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Joanna G          21 Cleveland St-LE           NT    2:07.51  
      29.05   32.36   32.58   33.52                                
  2 Czerska, Sandra J         21 Oakland-MI                NT    2:07.80  
      29.30   32.64   32.68   33.18                                
  3 Ludema, Emily C           20 Oakland-MI                NT    2:08.82  
      29.21   32.72   33.24   33.65                                
  4 Vela, Julia A             19 Oakland-MI                NT    2:10.51  
      30.20   33.61   33.86   32.84                                
  5 Hestley, Gretchen V       21 Cleveland St-LE           NT    2:10.86  
      29.33   33.45   34.13   33.95                                
  6 Turk, Jodi C              18 Cleveland St-LE           NT    2:14.02  
      30.05   34.06   35.17   34.74                                
  7 Brotherton, Lynn E        20 Xavier-OH                 NT    2:16.51  
      29.51   34.54   35.79   36.67                                
  8 Wilkes, Olivia            21 Xavier-OH                 NT    2:23.89  
      32.21   36.46   37.74   37.48                                
 -- Rossi, Ashley C           20 Cleveland St-LE           NT   X2:32.48  
      32.34   38.14   40.59   41.41                                
 
Event 14  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kermack, Justin P         21 Cleveland St-LE           NT    1:53.81  
      25.34   28.73   29.45   30.29                                
  2 Alters, Mitch T           18 Oakland-MI                NT    1:54.54  
      26.13   29.17   29.97   29.27                                
  3 Rusnak, Mario             19 Oakland-MI                NT    1:56.47  
      26.66   29.97   30.38   29.46                                
  4 Hitt, Knox K              19 Xavier-OH                 NT    1:56.83  
      26.28   29.73   30.08   30.74                                
  5 Graham, Landon            21 Xavier-OH                 NT    1:57.73  
      26.66   29.54   30.21   31.32                                
  6 Cohara, Alex J            21 Cleveland St-LE           NT    1:58.41  
      26.78   30.59   30.57   30.47                                
  7 Utesch, Ben J             21 Oakland-MI                NT    2:00.63  
      27.15   31.01   31.12   31.35                                
  8 Grant, Nathan R           20 Cleveland St-LE           NT    2:02.05  
      27.81   31.05   31.43   31.76                                
  9 Sharp, Steve              22 Xavier-OH                 NT    2:08.10  
      28.23   31.81   33.21   34.85                                
 -- Wolf, Josh P              21 Oakland-MI                NT   X2:03.58  
      26.91   31.44   32.81   32.42                                
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopacko, Christine M      20 Cleveland St-LE           NT      52.58  
      25.44   27.14                                                
  2 Flynn, Nikki A            17 Oakland-MI                NT      52.63  
      25.85   26.78                                                
  3 Puls, Jamie L             21 Cleveland St-LE           NT      53.87  
      26.14   27.73                                                
  4 Carps, Jill E             19 Oakland-MI                NT      53.97  
      26.28   27.69                                                
  5 Seiple, Christine M       21 Oakland-MI                NT      55.00  
      26.64   28.36                                                
  6 Rothgery, Jillian A       18 Cleveland St-LE           NT      55.26  
      27.02   28.24                                                
  7 Windemuller, Randi        21 Xavier-OH                 NT      55.35  
      26.48   28.87                                                
  8 Shields, Courtney         21 Xavier-OH                 NT      55.87  
      26.84   29.03                                                
  9 Liebert, Kristen M        18 Xavier-OH                 NT      57.06  
      27.46   29.60                                                
 -- Tamas, Liz G              19 Cleveland St-LE           NT     X55.83  
      26.89   28.94                                                
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Berry J         21 Cleveland St-LE           NT      45.44  
      21.81   23.63                                                
  2 Hill, Justin T            21 Cleveland St-LE           NT      46.18  
      21.99   24.19                                                
  3 Keresztes, Matyas         22 Oakland-MI                NT      46.35  
      22.48   23.87                                                
  4 Conchuratt, Sam T         21 Xavier-OH                 NT      46.77  
      22.40   24.37                                                
  5 Johnson, Zach D           20 Oakland-MI                NT      47.49  
      22.98   24.51                                                
  6 Moses, Jordan J           21 Oakland-MI                NT      47.64  
      23.30   24.34                                                
  7 Dirvin, Eric G            19 Xavier-OH                 NT      49.64  
      23.88   25.76                                                
  8 Morejon, Pablo            21 Xavier-OH                 NT      49.71  
      23.25   26.46                                                
  9 Persson, Martin O         20 Cleveland St-LE           NT      50.22  
      23.44   26.78                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomeckova, Karin          19 Oakland-MI                NT    2:04.45  
      29.49   31.97   32.13   30.86                                
  2 Busch, Alyssa S           21 Oakland-MI                NT    2:08.09  
      30.80   32.27   32.65   32.37                                
  3 Hunter, Megan M           18 Oakland-MI                NT    2:10.61  
      31.21   32.92   32.91   33.57                                
  4 Stewart, Carolyn E        19 Xavier-OH                 NT    2:10.68  
      31.19   32.89   33.18   33.42                                
  5 Kolis, Nikki M            20 Cleveland St-LE           NT    2:12.38  
      30.82   33.19   34.51   33.86                                
  6 Rife, Mackenna L          18 Xavier-OH                 NT    2:13.57  
      32.12   33.43   34.10   33.92                                
  7 Smith, Hayley A           19 Cleveland St-LE           NT    2:15.14  
      31.81   33.85   34.72   34.76                                
  8 Chevalier, Kayley L       18 Cleveland St-LE           NT    2:16.92  
      31.57   34.09   35.43   35.83                                
  9 Martin, Jenny             20 Xavier-OH                 NT    2:21.27  
      33.56   35.58   36.36   35.77                                
 -- Bender, Erin N            19 Cleveland St-LE           NT   X2:18.39  
      31.63   35.00   35.83   35.93                                
 
Event 18  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Anders L          24 Oakland-MI                NT    1:49.79  
      25.96   27.92   28.14   27.77                                
  2 Shillito, Al J            20 Cleveland St-LE           NT    1:51.19  
      25.99   28.01   28.88   28.31                                
  3 Harding, Grant A          20 Oakland-MI                NT    1:51.42  
      26.52   28.05   28.76   28.09                                
  4 Thompson, Chad            20 Xavier-OH                 NT    1:54.44  
      26.82   28.76   29.05   29.81                                
  5 Ingledew, Adam            19 Cleveland St-LE           NT    1:57.22  
      27.06   29.51   30.47   30.18                                
  6 Richardson, Patrick J     21 Oakland-MI                NT    1:58.76  
      27.83   30.14   30.97   29.82                                
  7 Blankenship, Ryan         20 Cleveland St-LE           NT    1:58.98  
      27.70   30.04   30.98   30.26                                
  8 Oswald, William           19 Xavier-OH                 NT    2:06.07  
      28.16   31.67   33.49   32.75                                
  9 Sharp, Steve              22 Xavier-OH                 NT    2:19.98  
      33.12   34.67   35.86   36.33                                
 
Event 19  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balogh, Vanessza          23 Oakland-MI                NT    5:03.91  
      27.78   29.93   30.50   30.76   30.86   31.15   30.92   31.06
      30.83   30.12                                                
  2 Turk, Jodi C              18 Cleveland St-LE           NT    5:05.60  
      27.70   30.30   31.17   31.30   31.42   31.29   31.07   31.29
      30.63   29.43                                                
  3 Stears, Julieanne B       21 Oakland-MI                NT    5:14.70  
      28.52   31.22   31.47   31.63   31.98   32.02   32.00   32.07
      32.61   31.18                                                
  4 Kroeger, Molly R          18 Xavier-OH                 NT    5:15.60  
      29.27   32.22   32.29   32.39   31.92   31.77   32.25   31.93
      31.53   30.03                                                
  5 Waller, Grace C           19 Oakland-MI                NT    5:18.15  
      29.68   31.48   32.00   32.03   31.88   32.20   32.46   32.34
      32.48   31.60                                                
  6 Robertson, Bethany L      18 Cleveland St-LE           NT    5:18.31  
      29.00   31.56   32.20   32.82   32.72   32.52   32.50   32.44
      31.95   30.60                                                
  7 Dresner, Haley R          18 Xavier-OH                 NT    5:20.21  
      29.15   31.27   32.40   32.48   31.83   32.57   32.71   33.26
      32.55   31.99                                                
  8 Pallija, Amanda J         21 Cleveland St-LE           NT    5:22.16  
      29.29   31.07   32.47   32.29   32.52   32.55   32.91   33.03
      33.39   32.64                                                
 -- Jajtner, Erin R           20 Cleveland St-LE           NT   X5:26.14  
      30.47   32.73   32.62   32.90   32.90   33.09   33.00   33.10
      33.04   32.29                                                
 
Event 20  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 El Sayed, Amr E           20 Oakland-MI                NT    4:35.95  
      25.38   27.86   28.25   28.48   28.24   27.75   27.66   27.71
      27.68   26.94                                                
  2 Merrilees, Jorden P       18 Oakland-MI                NT    4:40.69  
      25.60   28.69   28.74   29.59   28.49   27.90   28.60   28.23
      27.43   27.42                                                
  3 De Swardt, Mark           23 Cleveland St-LE           NT    4:43.25  
      26.08   28.48   28.66   28.54   28.31   28.59   28.68   28.56
      28.84   28.51                                                
  4 Thoresen, Graham M        21 Cleveland St-LE           NT    4:48.26  
      26.17   28.98   29.20   29.35   29.01   29.11   29.12   29.46
      29.10   28.76                                                
  5 Gordon, David             21 Xavier-OH                 NT    4:50.87  
      26.13   28.76   29.00   29.53   29.68   29.60   29.81   29.84
      29.63   28.89                                                
  6 Querciagrossa, Jon L      19 Cleveland St-LE           NT    4:54.57  
      27.67   29.49   29.87   29.96   30.17   29.69   29.59   29.68
      29.89   28.56                                                
  7 Schneider, Dan            21 Xavier-OH                 NT    4:55.81  
      27.15   29.77   29.81   29.91   29.95   29.83   29.93   30.14
      30.01   29.31                                                
  8 Haan, Colby R             19 Oakland-MI                NT    4:59.68  
      26.78   29.70   29.88   30.28   30.13   30.16   30.59   30.86
      31.01   30.29                                                
  9 Graham, Landon            21 Xavier-OH                 NT    5:01.46  
      26.83   29.18   29.69   30.40   30.41   30.75   31.25   31.04
      31.39   30.52                                                
 -- Pavlosky, Tony J          21 Cleveland St-LE           NT   X5:05.06  
      27.57   29.68   30.31   30.74   30.99   31.60   31.26   31.68
      30.96   30.27                                                
 
Event 21  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Tricia N           19 Oakland-MI                NP     318.98  
  2 Sposet, Samantha          18 Cleveland St-LE           NP     249.22  
  3 Chandler, Kathleen        19 Cleveland St-LE           NP     245.99  
  4 DiMasso, Alex M           20 Cleveland St-LE           NP     221.93  
 
Event 22  Boys 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Danny            19 Cleveland St-LE           NP     328.95  
  2 Schillero, Stephen        18 Cleveland St-LE           NP     297.30  
  3 O' Shea, Brendan Q        18 Oakland-MI                NP     278.55  
  4 Welling, Jordan A         18 Oakland-MI                NP     227.18  
 
Event 23  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommerville, Alice E      22 Cleveland St-LE           NT    2:23.57  
      31.64   37.80   37.22   36.91                                
  2 Ludema, Emily C           20 Oakland-MI                NT    2:28.56  
      34.40   37.83   38.69   37.64                                
  3 Larsen, Jennifer L        21 Oakland-MI                NT    2:29.50  
      35.37   38.39   37.92   37.82                                
  4 Day, Maddie E             19 Xavier-OH                 NT    2:30.09  
      34.01   38.45   38.62   39.01                                
  5 Hyde, Natalie             20 Xavier-OH                 NT    2:31.63  
      34.81   38.70   38.80   39.32                                
  6 Porter, Shelby L          20 Oakland-MI                NT    2:32.40  
      34.41   38.66   39.89   39.44                                
  7 Pallija, Allison G        22 Cleveland St-LE           NT    2:33.14  
      35.02   39.60   39.49   39.03                                
  8 Johns, Kelsie             19 Xavier-OH                 NT    2:40.85  
      36.41   41.13   41.87   41.44                                
  9 Simard, Emily M           21 Cleveland St-LE           NT    2:43.44  
      36.60   41.43   43.07   42.34                                
 
Event 24  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traustason, Hrafn         20 Oakland-MI                NT    2:05.98  
      28.41   32.22   32.37   32.98                                
  2 Stewart, Rick             22 Xavier-OH                 NT    2:08.46  
      29.61   32.90   32.99   32.96                                
  3 Ferro, Brian G            21 Cleveland St-LE           NT    2:08.73  
      29.15   33.08   33.29   33.21                                
  4 Grant, Nathan R           20 Cleveland St-LE           NT    2:11.76  
      29.75   33.66   34.12   34.23                                
  5 Pavlak, Mike T            19 Cleveland St-LE           NT    2:12.67  
      29.32   33.63   34.49   35.23                                
  6 Gordon, Michael D         19 Xavier-OH                 NT    2:14.74  
      30.12   35.11   34.24   35.27                                
  7 Hansen, Tobias U          25 Oakland-MI                NT    2:17.91  
      29.82   34.06   35.85   38.18                                
  8 Sharp, Steve              22 Xavier-OH                 NT    2:26.08  
      32.71   36.79   38.24   38.34                                
 -- Kheirandish, Pedrom       19 Cleveland St-LE           NT   X2:18.22  
      31.25   35.17   35.39   36.41                                
 
Event 25  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    3:32.20  
     1) Kopacko, Christine M 20         2) Hestley, Gretchen V 21         
     3) Puls, Jamie L 21                4) Johansson, Alex A 22           
       25.47    52.53    25.84    53.83    24.85    53.02    25.31    52.82
  2 Oakland University-MI  'A'                             NT    3:34.37  
     1) Flynn, Nikki A 17               2) Bellford, Alli E 18            
     3) Seiple, Christine M 21          4) Tomeckova, Karin 19            
       25.89    52.78    25.44    53.74    25.95    55.40    25.16    52.45
  3 Xavier University-OH  'A'                              NT    3:38.38  
     1) Frigo, Anne M 22                2) Brolsma, Claire E 19           
     3) Shields, Courtney 21            4) Windemuller, Randi 21          
       25.96    53.91    25.87    54.53    26.37    55.50    25.69    54.44
  4 Oakland University-MI  'B'                             NT    3:40.77  
     1) Stewart, Bronte M 19            2) Rietveld, Kyra 18              
     3) Stears, Julieanne B 21          4) Carps, Jill E 19               
       26.91    55.56    25.77    54.32    27.05    56.73    25.44    54.16
  5 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    3:42.39  
     1) Rothgery, Jillian A 18          2) Tamas, Liz G 19                
     3) Kolis, Nikki M 20               4) Morris, Hannah E 20            
       27.23    55.56    26.22    55.08    27.12    56.02    26.54    55.73
  6 Xavier University-OH  'B'                              NT    3:43.58  
     1) Misanik, Jacquelyn M 19         2) Kroeger, Molly R 18            
     3) Davis, Carly A 19               4) Dresner, Haley R 18            
       26.70    55.59    26.51    55.98    26.42    56.04    26.52    55.97
  7 Oakland University-MI  'C'                             NT    3:47.30  
     1) Waller, Grace C 19              2) Contesti, Nichole R 19         
     3) Hunter, Megan M 18              4) Vela, Julia A 19               
       27.88    57.50    27.47    57.39    26.47    55.62    27.19    56.79
  8 Xavier University-OH  'C'                              NT    3:54.26  
     1) Rife, Mackenna L 18             2) Wilkes, Olivia 21              
     3) Day, Maddie E 19                4) Cox, Courtney 20               
       27.91    58.44    27.37    57.86    27.26    58.01    28.69    59.95
  9 Cleveland State University-LE  'C'                     NT    3:54.75  
     1) Bender, Erin N 19               2) Grove, Rachel M 19             
     3) Jajtner, Erin R 20              4) Robertson, Bethany L 18        
       28.29  1:00.19    28.03    59.31    28.59    58.76    27.20    56.49
 
Event 26  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakland University-MI  'A'                             NT    3:04.16  
     1) Harding, Grant A 20             2) Keresztes, Matyas 22           
     3) El Sayed, Amr E 20              4) Merrilees, Jorden P 18         
       22.25    45.82    22.20    46.27    22.24    46.36    21.96    45.71
  2 Cleveland State University-LE  'A'                     NT    3:04.49  
     1) Hill, Justin T 21               2) Cohara, Alex J 21              
     3) Thompson, Berry J 21            4) Lewis, Alex L 20               
       22.26    46.25    22.49    47.63    21.62    44.76    21.75    45.85
  3 Xavier University-OH  'A'                              NT    3:06.25  
     1) Thompson, Chad 20               2) Maxwell, David 22              
     3) Johanns, Luke C 18              4) Conchuratt, Sam T 21           
       22.75    47.51    21.91    46.60    21.78    46.14    21.84    46.00
  4 Oakland University-MI  'B'                             NT    3:09.92  
     1) Aceino, Alex M 21               2) Evans, Nicholas A 21           
     3) Alters, Mitch T 18              4) Moses, Jordan J 21             
       22.61    47.05    22.59    47.50    22.74    47.98    22.47    47.39
  5 Xavier University-OH  'B'                              NT    3:10.62  
     1) Clark, Carter M 19              2) Hitt, Knox K 19                
     3) Dirvin, Eric G 19               4) Morejon, Pablo 21              
       23.02    48.06    22.05    47.07    22.97    48.19    22.19    47.30
  6 Cleveland State University-LE  'B'                     NT    3:22.90  
     1) Persson, Martin O 20            2) Querciagrossa, Jon L 19        
     3) Thoresen, Graham M 21           4) Strawser, Alex J 19            
       23.39    47.99    24.59    51.83    23.77    49.70    24.90    53.38
  7 Xavier University-OH  'C'                              NT    3:26.79  
     1) Oswald, William 19              2) Kinney, John 21                
     3) Gordon, David 21                4) Huff, Alex P 19                
       23.97    50.21    23.79    51.88    25.35    53.27    24.61    51.43
 -- Oakland University-MI  'C'                             NT        XDQ  
     1) Wolf, Josh P 21                 2) Rusnak, Mario 19               
     3) Richardson, Patrick J 21        4) Utesch, Ben J 21               
       25.17    52.04    22.60    47.44    23.35    49.41    24.01    49.59

Viking Highlights

More Headlines

February 8, 2014 Vikings Fall to Notre Dame
November 22, 2013 Strong Second For Women